Tüketicinin otomobil tercihinin konjoint analiz ile belirlenmesi
Determining the consumer preference of automobiles with conjonit analysis
- Tez No: 196658
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ivTÜKETİCİNİN OTOMOBİL TERCİHİNİN KONJOİNT ANALİZ İLEBELİRLENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Canay ERDOĞANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada Çok değişkenli İstatistiksel analiz yöntemlerinden biriolan Konjoint analizi yöntemi ile tüketicilerin otomobil tercihlerinibelirlemeye yönelik bir araştırma yapılmıştır.Çalışmada ilk olarak, Konjoint Analizi kavramı, hedefleri ve sınırlılıklarıaçıklanmış, Konjoint Analizinin uygulama aşamaları anlatılmıştır.Sonraki bölümde, Ankara ilindeki tüketicilerin otomobil tercihinibelirlemek üzere Konjoint Analizi uygulanmıştır. Bu belirlemeyapılırken, otomobillere ilişkin özelliklerin yer aldığı bir anket formuhazırlanmıştır. Cevaplayıcılardan anket formunda, her birinde farklıözellikte otomobillerin bulunduğu seçim kartlarının sıralanmasıistenmiş ve bu şeklide veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerüzerinde Konjoint analizi uygulanarak, tüketicilerin nasıl bir otomobiltercih ettikleri belirlenmiştir.Bilim Kodu : 205Anahtar Kelimeler : Konjoint analizi, seçim kartı, otomobil, tüketici,tercihSayfa Adedi : 65Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semra Erbaş
Özet (Çeviri)
vDETERMINING THE CONSUMER PREFERENCE OF AUTOMOBILESWITH CONJOINT ANALYSIS(M.Sc. Thesis)Canay ERDOĞANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this thesis, the automobile preference of the consumers has beeninvestigated with the Conjoint analysis, one of the multivariedstatistical analysis technique.First, Conjoint analysis has been theoretically explained. ConjointAnalysis?s aims and limitations as been explained and apllication stepsdescribed. Then the most important factors effecting to buy automobilefor the consumers in Ankara are investigated. A special questionnarecomposed of automobile?s characteristcs has been prepared andapplied consumers. The consumers are requested to order the choisecards. Then the obtained data has been analysed to determine thecomsumer automobil preference.Science Code : 205: Conjoint analysis, choice card, automobile,Key Wordsconsumer, preferencePage Number : 65Adviser : Prof. Dr. Semra Erbaş