Mobilya çekmecesi köşe birleştirmelerinde diyagonal çekme performanslarının karşılaştırılması
Determination of corner joint diagonal tension performance on furniture drawer
  1. Tez No: 196663
  2. Yazar: MEHMET ÖZMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, ahşap çekmece üretiminde uygulanan bazı köşe birleştirmelerdebirleştirme tekniği, malzeme türü ve tutkal çeşidinin birleştirme performansınaetkileri araştırılmıştır. Bu amaçla kavak, kontrplak ve suntalamdanpolivinilasetat (PVAc) ve poliüretan (kleiberit 569) tutkalı kullanılarakoluşturulan kavelalı birleştirme, lambalı-kinişli birleştirme, düz dişlibirleştirme ve vidalı birleştirme ile hazırlanan toplam 240 deney örneğinediyagonal çekme performansı deneyleri uygulanmıştır.Deney sonuçlarına göre; diyagonal çekme performansı en yüksek kavak vepoliüretan (kleiberit 569) tutkalı kullanılarak oluşturulan düz dişlibirleştirmede, en düşük ise suntalam ve polivinilasetat (PVAc) tutkalıkullanılarak oluşturulan kavelalı birleştirmede bulunmuştur.Bilim Kodu : 711.3.023Anahtar Kelimeler : Ahşap çekmece, çekme performansı, kavak, kontrplak,suntalam, PVAc, poliüretan, kavelalı, vidalı, düz dişlilambalı-kinişli birleştirmeSayfa Adedi : 72Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to determine the effects of joining techniques,material, and glue types on joining durability which were applied at the somecorner joints in the wooden drawers production. For this purpose, diagonaltension performance tests were made on total 240 samples joined with dowel-joint, dado-rabbet joint, box joint and screw joint which made from poplar,plywood and chipboard glued by using polyvinylacetat (PVAc) andpolyurethane glue (kleiberit 569).According to results of the experiments, the highest tension performance wasobtained at box joints which were made from poplar wood glued withpolyurethane, as if the lowest tension performance was obtained at dowel-jointswhich were made from chipboard glued with polyvinylacetat.Science Code : 711.3.023Key Words : Wooden drawer, tension performance, poplar, plywood,chipboard, PVAc, polyurethane, dowel, screw, finger, rabbetand dado jointsPage Number : 72Adviser : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK