Jeotermal enerji ile absorbsiyonlu soğutma sisteminin Aydın ili Salavatlı jeotermal bölgesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
The search of the utility of cooling system with absorption and geothermal energy in Salavatlı geothermal field of the Aydın province
- Tez No: 196672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
JEOTERMAL ENERJİ İLE ABSORBSİYONLU SOĞUTMA SİSTEMİNİNAYDIN İLİ SALAVATLI JEOTERMAL BÖLGESİNDEKULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Veysel İNCİLİGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada Aydın İli Salavatlı Jeotermal Sahası dikkate alınarak, sosyal tesis,otellerde ve sitelerde iklimlendirme ve soğuk depolara olan ihtiyacı karşılamakamacıyla alışılmış mekanik soğutma sistemlerine alternatif olarak bir soğutmasistemi tasarlanmıştır. Jeotermal enerjiden yararlanılarak çalışacak buabsorbsiyonlu soğutma sisteminde LiBr-H2O karışımı kullanılmıştır. Mevcutjeotermal enerjinin kullanılması düşünülerek LiBr-H2O çifti ile çalışanabsorbsiyonlu soğutma çevriminin termodinamik analizi yapılmıştır. Sistemanalizlerinde termodinamik parametreler incelenmiş, performans katsayıları(COP) hesaplanmıştır. Sistem elamanlarının her birinin termodinamikanalizleri yapılmıştır. Uygulama alanı olarak, Aydın İli Köşk ilçesinde bulunanve jeotermal kuyulara 4 km uzaklıkta olan Köşk kent konut yapı sitesiseçilmiştir.Bilim Kodu : 708.3.015Anahtar Kelimeler : Jeotermal Enerji, Absorbsiyonlu Soğutma;Sayfa Adedi : 102Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
THE SEARCH OF THE UTILITY OF COOLING SYSTEM WITHABSORPTION AND GEOTHERMAL ENERGY IN SALAVATLIGEOTHERMAL FIELD OF THE AYDIN PROVINCE(M.Sc. Thesis)Veysel INCILIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, considering the Salavatlı Geothermal Field of the Aydın Province,a cooling system has been designed as an alternative to the common mechaniccooling systems for the purpose of meeting the need for cool depots andclimating in social foundations, hotels and housing units. In this cooling systemwith absorption, which will work with the geothermal energy, LiBr-H2Omixture has been used. Considering the usage of the available geothermalenergy, the thermodinamic analysis of the cooling cycle with absorption, whichworks with the LiBr-H2O couple, has been done. In the system analysises, thethermodinamic parameters have been studied, coefficients of performance(COP) have been calculated. The thermodinamic analysises of each element ofthe system have been done. As the application area, Köşk County ResidentialConstruction Development, which is located in Köşk district of Aydın City andis 4 km far from the geothermal wells, has been chosen.Science Code : 708.3.015Key Words : Geothermal Energy, Cooling With AbsorptionNumber of Pages : 102Adviser : Yrd. Doc. Dr. Kurtulus BORAN