Cıvataların çekme dayanımlarına sıkma amaçlı uygulanan torkun etkileri ve gerilme-deformasyon ilişkileri
Effects of thightening torque to the tensile strenghth of bolts and stress-strain relations
  1. Tez No: 196700
  2. Yazar: ZİYA TURGUT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
CIVATALARIN ÇEKME DAYANIMLARINA SIKMA AMAÇLIUYGULANAN TORKUN ETKİLERİ VE GERİLME-DEFORMASYONİLİŞKİLERİ( Yüksek Lisans Tezi )Ziya Turgut ÖZMENGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2006ÖZETCıvatalara öngerilme verilmesi amacıyla uygulanan tork miktarının nekadarlık bir kısmının cıvata kafası ile bağlanan parça yüzeyi arasındakisürtünme sebebiyle kaybolduğu hususundaki belirsizlikler nedeniyle,öngerilme değerinin bilinçli veya bilinçsiz bir biçimde cıvatanın akmamukavemetinin üzerinde verilmesi sonucunda oluşabilecek risklerinbelirlenmesi amacıyla, akma mukavemetinin üzerinde öngerilmesağlayacak değişik tork değerleri, M16 x 160, 6.8, DIN 931, numunecıvatalara tork anahtarı vasıtasıyla uygulanmış ve torklama sonrasıçekme deneyleri özel bir aparat vasıtasıyla yapılmıştır. Elde edilen akmave çekme mukavemet değerlerinin direkt çekme sonucu elde edilendeğerlerle karşılaştırılması sonucunda akma mukavemetinde, torkartışıyla orantılı bir biçimde belli bir değere kadar artış gözlenmiştir kibunun sebebi, Prandtl Reuss ve von Mises kriterlerinin beraberdeğerlendirilmesi sonucu, cıvata dairesel kesiti için ortaya çıkarılanelastoplastik yaklaşımla açıklanmaya çalışılmıştır.Çekme mukavemetinde herhangi bir düşüş gözlenmemiştir. Fakat akmamukavemetindeki artış cıvatanın deformasyon kapasitesinin düşmesinesebep olmuştur.Bilim Kodu : 914. 1. 073Anahtar Kelimeler : Elastoplastik yaklaşımSayfa Adedi : 73Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF THIGHTENING TORQUE TO THETENSILE STRENGTH OF BOLTSAND STRESS-STRAIN RELATIONS( M.Sc. Thesis )Ziya Turgut ÖZMENGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2005ABSTRACTBecause of the uncertainities about how much of the torque is lost dueto the friction between the bolt head and the grip material surface ,aiming to determine the risks result from giving preloads to the boltsexceeding the yielding point either consciously or not, M16 x 160, DIN931, 6.8 Grade bolts are torked using a torque wrench at various valuesproviding preloads over the yield point followed by tensile tests using aspecial apparatus. Ultimate tensile and yield strength values obtainedfrom torqued tensile tests are compared with the results obtained fromthe direct tensile tests and a proportional increase in yield strength isobserved according to the applied torque up to a certain value and thisphenomenon is tried to be explained with an elastoplastical approachobtained from Prandtl Reuss and von Mises criterions on the circularsection of the bolt .No decrease in ultimate tensile strenght was observed but increase inthe yield strenght caused a decrease in the deformation capacity of thebolt.Science Code : 914. 1. 073Key Words : Elastoplastical approachPage Number : 73Adviser : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY