Tetradecyl-trimethy-ammonıum bromıde temelli ikilive üçlü sistemlerdeki faz hallerinin belirlenmesi ve mezofazların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Determination of the lyotropic phase states of the binary and ternary systems based on tetradecyl-trimethy-ammonium bromide and investigation of physical properties of mesophases
  1. Tez No: 197364
  2. Yazar: ÖZGÜR MASALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada tetradecyltrimethly ammonium bromide (TTAB) + suve tetradecyltrimethly ammonium bromide (TTAB) + dekanol + suliyotropik sistemlerinin faz halleri incelenmiştir. İkili ve üçlü liyotropiksistemin faz diyagramları polarize mikroskopta optik eşleştirme metodukullanılarak belirlenmiştir. İkili TTAB +su sisteminde artan TTABkonsantrasyonu ile faz değişimi nematik-kalamitik Nc ve hegzagonal Eara fazı olarak gözlenmiştir. TTAB + su sistemine üçüncü bir bileşenolarak dekanol eklenmesi liyotropik mezomorfizmin genişlemesineneden olmuştur. Nematik-kalamitik Nc ve hegzagonal E ara fazlarınınyanı sıra TTAB + dekanol + su liyotropik sisteminde nematik-diskotikNd, nematik-biaxial Nbx ve lamellar D ara fazları ortaya çıkmıştır.Kırma indisinin ve elektriksel iletkenliğin değişimi artan sıcaklıkve konsantrasyonlarda incelenmiştir. Faz halleri ve fiziksel özellikleriarasındaki ilişkiler analiz edilmiştir.VIAnahtar sözcükler : Liyotropik sıvı kristal, faz diyagramı, optiközellikler, elektriksel iletkenlik
Özet (Çeviri)
In this study; the phase states of the binary lyotropic systemtetradecyltrimethly ammonium bromide (TTAB) + water and ternarylyotropic system tetradecyltrimethly ammonium bromide(TTAB)+decanol+water have been investigated. The phase diagram ofthe binary and ternary lyotropic system have been determined with thepolarizing microscopy method by using of optical mapping. Thesequence of phase changes, nematic-calamitic Nc and hexagonal Emesophases, was observed with increasing TTAB content in the binaryTTAB+water system. Adding a third component- decanol-to the TTAB+ water lyotropic system contribute the essential wide of the lyotropicmesomorphism of this lyotropic system. Besides nematic-calamitic Ncand hexagonal E mesophases, the TTAB+ decanol + water lyotropicVIIIsystem also exhibits nematic-discotic Nd, nematic-biaxial Nbx andlamellar D mesophases.The change of refractive index and the behaviour ofelectroconductivity have been studied with both increasing temperatureand concentration. The correlation between phase states and physicalproperties has been analyzed.Keywords :Lyotropic liquid crystal, phase diagram, opticalproperties, electrical conductivity