İzmir Körfezi'nde 2001 yılında avlanan hamsi balığının 'Engraulis encrasicolus (Linn.,1758' büyüme parametreleri üzerinde bir araştırma
Investigation on growth parameters of european anchovy 'Engraulis encrasicolus (Linn.,1758) büyüme parametreleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 197400
  2. Yazar: ÖZLEM TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, İzmir Körfezi'nde dağılım gösteren hamsi balığının (E.encrasicolus L.,1758) bazı biyolojik özelliklerini saptamak amacıylayapılmıştır. Ocak 2001 - Aralık 2001 tarihleri arasında yakalanan 512 adetbalık örneği incelenmiştir.Dişi bireylerde minimum, maksimum ve ortalama çatal boydeğerleri sırasıyla 8.5 cm, 14.5 cm ve 12.58 cm iken erkeklerde aynıdeğerler yine sırasıyla 8.7 cm, 14.8 cm ve 12.19 cm'dir.Dişi bireylerde minimum ağırlık 5.13 g, maksimum ağırlık 27.24 gortalama ağırlık 16.71 g buna karşılık erkek bireylerde minimum ağırlık6.31 g, maksimum ağırlık 22.78 g ortalama ağırlık 15.93 g olarak tespitedilmiştir. Hamsi balıkları I-IV yaş grupları arasında dağılım göstermiştir.Boy-ağırlık ilişkisi dişi bireylerde W=0.0215*FL2.523; erkekbireylerde W=0.0215*FL2.586 olarak bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Hamsi, İzmir Körfezi, Büyüme ve Yaş.
Özet (Çeviri)
In this investigation, a total of 512 specimens of european anchovy(E. encrasicolus L.,1758) caught between January 2001- December 2001from Izmır Bay , were evaluated for their some biological features.Means of lenght, weight and age of females were 8.5 cm, 14.5 cmand 12.58 cm respectively , while these measurements for males were 8.7cm ,14.8 cm and 12.9 cm respectively.Minimum, maximum and means of weights of females were 15.3g ,27.24 g and 16.71 g respectively while in the males these values were 6.31g , 22.78 g and 15.93 g. The age of european anchovy were range I to IV.Lenght-weight relationship were estimated as w=0.0215 FL2.523 forfemales and as W=0.0215*FL2.586 for males.KEYWORDS : European Anchovy, Izmir Bay, Growth and Age.