The effect of various experimental parameters on glow peaks and TL kinetics of some dosimetric materials
Çeşitli deneysel parametrelerin bazı dozimetrik malzemelerin ışıldama eğrisi ve TL kinetik değerlerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 238867
  2. Yazar: VURAL EMİR KAFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NECMEDDİN YAZICI, YRD. DOÇ. DR. R. GÜLER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Doğal florit, içerisindeki safsızlığın mineralin alındığı bölgeye göre değişmesiyle beraber, sentetik olarak Dy, Tm ve Mn aktivatörleri ile katkılandırılarak termoluminesans dozimetre olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Harshaw firmasından alınmış olan CaF2:Dy (TLD-200), CaF2:Tm (TLD-300) ve CaF2:Mn (TLD- 400) kristalleri kullanılmış ve bu kristallerin doz tepkileri ve doğrusallıkları f(D) ve g(D) fonksiyonları elde edilerek incelenmiştir. Aynı zamanda bu kristallerin karanlık ortamda ve tungsten lambası altındaki termal sönümleri ve ısıtma sıcaklığı oranının ışıldama eğrilerinin şekline, toplam pik alanına etkisi de detaylı olarak araştırılmıştır.Lityum triborat, (LiB3O5, LBO), son zamanlarda geliştirilmiş önemli bir teknolojik madde olup, aynı zamanda etkin bir termoluminesans malzeme olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Bu kristalin temel ışıldama eğrisine (P3) ait kinetik parameter değerleri, doz tepkisi, ilk yükselme, değişken ısıtma sıcaklığı oranı, pik şekli, isotermal ışıma bozunma, üç nokta ve bilgisayarlı pik ayrıştırma gibi çeşitli metodlar kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Either natural fluride which contains, depending on its origin, a wide variety of different impurities acting as activators, or synthetic CaF2 as a host lattice with artificial dopants such as Tm, Dy, and Mn have been used as dosimeter. The samples used in this study were CaF2:Dy (TLD-200), CaF2:Tm (TLD-300) and CaF2:Mn (TLD- 400) crystal chips obtained from Harshaw Chemical Company, Ohio, USA. In this study we have investigated the effect of heating rate on the dose response and linearities of these samples by evaluating their supra / super linearity indexes, f(D) and g(D) respectively. Also the fading characteristics of the samples both in the dark and under tungsten filament lamp and the effect of heating rate on shape of the glow curves and total peak areas of the glow curves have been investigated in detail.Lithium triborate, (LiB3O5, LBO), is one of the most known lithium borates. It is a newly developed nonlinear optical crystal. In this work, the trapping parameters of Al- doped LiB3O5, synthesized in Middle East Technical University, were evaluated by using different experimental methods, namely; the additive dose repeated initial rise, variable heating rate, peak shape, isothermal decay, three points methods and the computerized glow curve deconvolution method.