Çalışanların örgüt kültürü algısının ağ (şebeke) tipi organizasyonlarda incelenmesi: Savunma sanayinde bir uygulama
The perception analysis of organizational culture on the people working in network type organizations: A practice in defense industry
  1. Tez No: 421426
  2. Yazar: BÜLENT BÜYÜKKIŞLALI
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada ağ (şebeke) tipi örgütlerde uygulanmakta olan örgüt kültürü incelenmiştir. Örgüt kültürü ve ağ örgüt kültürü kapsamında kültür, örgüt, örgüt kültürü ve temel öğeleri, örgüt kültürünün sınıflandırılması, şebeke organizasyon türleri, ağ örgütlerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları konuları kapsamlı olarak incelenmiştir. Araştırmanın evreni olarak, savunma sanayi firmalarından şebeke örgüt yapısına sahip olanlar belirlenmiş, bu firmalardaki büro çalışanları ve diğer çalışanlara ulaşılarak örgüt kültürü algıları ölçülmüştür. Ölçüm aracı olarak Cameron ve Quinn tarafından geliştirilen örgüt kültürü değerlendirme ölçeğinden faydalanılmıştır. Bu kapsamda, her bir örgüt kültürü algısının test edilmesine yönelik olarak Anova testi ve T-testi uygulanmış, ayrıca elde edilen frekans dağılımları ve karakteristiklere ilişkin betimleyici istatistiksel analizler uygulanarak çıkarımlar yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, savunma sanayi firmalarının faaliyetlerinin önemli oranda uzmanlık gerektiren, teknik bilgiler ve mühendislik faaliyetlerinden oluşması sebebiyle hiyerarşi kültürü kurallarının uygulanamadığı görülmüştür. Örgütü bir arada tutan birleştirici olan güven duygusu klan tipi örgüt yapısında beklenenden düşük çıkmıştır. Ayrıca adhokratik kültür algısına sahip işletmelerde olması gereken risk üstlenme ve yenilikçilik davranışlarının düşük seviyede ölçülmesi bir başka dikkat çekici sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Organizational culture practiced in network type organizations has been examined in this research. Culture, organization, organizational culture and its key elements within the scope of organizational culture and network culture, the classification of organizational culture, types of network organization, and the problems encountered in network organizations and their solutions have been analyzed inclusively. For the population of the research, the companies in defense industry which have network structure have been identified and their perceptions of organizational culture have been assessed by communicating with Office workers and the other workers. Organizational culture assessment instrument developed by Cameron and Quinn has been utilized as the assessment tool. Within this scope, Anova Test and T-Test have been implemented in order to test each organizational culture perception; besides, deductions were made by implementing descriptive statistical analyses related to obtained frequency distributions and characteristics. As a result of the research, it has been observed that hierarchy culture rules are not executed because defense industry companies are made of engineering activities and technical information that require expertise. The interesting point is that sense of trust, which keeps the organization unified, has been observed to be lower than expected from a clan type organization structure. Additionally, it has been an unexpected result to observe that risk taking and innovative behavior that are required to take place in foundations which have adhocratic culture perception have been assessed to be low.