Carrageenan jellerin UVV spektrometre ile incelenmesi
Research of carrageenan gels with UVV spectrometer
- Tez No: 197892
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTAN ARDA, Y.DOÇ.DR. SELİM KARA, Y.DOÇ.DR. YASEMİN BAKIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yüksek Lisans TeziCarrageenan Jellerin UVV Spektrometre le ncelenmesiTrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüFizik Anabilim DalıÖZETBu çalışmada fiziksel bağlı κ-carrageenan jellerin farklı tuz türlerinde ki vefarklı carrageenan konsantrasyonlarında ki faz geçişleri Foton Geçirme Tekniğikullanılarak incelendi. κ-carrageenan-su sistemi için uygun tuzlar olarak LiCl, NaCl,KCl, MgCl2, CaCl2 ve SrCl2 seçilmiştir. Her iki tür deneyde de sol-jel ve jel solsıcaklıklarını ( Tgs ve Tsg ) ve aktivasyon enerjilerini ( âE gs ve âE sg ) belirlemek içinsıcaklığa bağlı olarak foton geçirme şiddeti, I tr gözlemlenmiştir. Jeller üzerindekisıcaklık etkisinin gözlenebilmesi için bilgisayar kontrollü bir sıcaklık ölçüm ve kontrolsistemi kullanıldı. Hem iyonik tuzların varlığında ki hem de farklı konsantrasyonlardaki κ-carrageenan içeren örneklerde sol-jel ve jel-sol faz geçişleri arasında histerezisgözlemlenmiştir. Sol-jel ve jel-sol aktivasyon enerjilerini ( âE gs ve âE sg ) hesaplamakiçin Arrhenius denklemi kullanıldı.Yıl : 2005Sayfa : 51Anahtar kelimeler : Carrageenan jel, histerezis, faz geçişi, aktivasyon enerjisi
Özet (Çeviri)
M.S. ThesisResearch Of Carrageenan Gels With UVV SpectrometerTrakya UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of PhysicsSUMMARYIn this work, sol-gel and gel-sol phase transitions of physically bonded κ-carrageenan gels in various types of salts and different κ-carrageenan concentrationswere studied using Photon Transmission Technique. For the κ-carrageenan-watersystem LiCl, NaCl, KCl, MgCl2, CaCl2 and SrCl2 were chosen as the proper salts. Inboth types of experiments, photon transmission intensity, I tr was monitored againsttemperature to determine the sol-gel and gel-sol temperatures ( Tgs and Tsg ) andactivation energies ( âE gs and âE sg ). A computer-controlled electronic temperaturemeasurement system was used for investigation of temperature effect on the gels. Ahysteresis was determined at both the presence of ionic salts and also differentconcentrations of κ-carrageenan included samples. To calculate the sol-gel and gel-solactivation energies ( âE gs and âE sg ) Arrhenius equation was used.Year : 2005Pages : 51Keywords : Carrageenan gel, hysteresis, phase transition, activation energy