Kahramanmaraş (merkez) evsel ve endüstriyel atıksularının toplanıp uygun bir arıtma yöntemi seçilerek arıtılması
Choosing of optimum teratment method of Kahramanmaraş domestic wastewater
  1. Tez No: 198092
  2. Yazar: İHSAN SARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZYÜKSEK L SANS TEZKAHRAMANMARAŞ (MERKEZ) EVSEL VE ENDÜSTR YELATIKSULARININ TOPLANIP UYGUN B R ARITMA YÖNTEMSEÇ LEREK ARITILMASIhsan SARIÇUKUROVA ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜÇEVRE MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIDanışman :Yrd. Doç. Dr. Galip SEÇK NYıl 2005, Sayfa 123 LLLJüri :Prof. Dr. Ahmet YÜCEER:Doç. Dr. lyas DEHR:Yrd. Doç. Dr. Galip SEÇK NBu çalışmada Kahramanmaraş şehrinin atıksu kirlilik envanteri ortayakoyulmuştur. Ayrıca atıksu özellikleri de belirlenmiştir. Bunlara ek olarakKahramanmaraş şehrinin atıksularının çökelme özeliklerini de göstermek amacı ilelaboratuar deneyleri yapılmıştır. Konuyla ilgili literatür araştırması yapılarak uygunarıtım alternatifleri değerlendirilmiştir.Atıksuyun kirletici konsantrasyonları AKM 210 mg/l, KO 385 mg/l, BO 5253 mg/l, TKN 18 mg/l ve Toplam Fosfor 4,1 mg/l olarak bulunmuştur. Ayrıcaçökelme deneylerinde 15, 30, 60 ve120 dakikalık çökelme süreleri sonunda sırasıyla%10,30, %17,56, %23,82 ve %30,51'lik KO giderim verimleri elde edilmiştir.Yapılan analizler neticesinde sonuçlar detaylı bir şekilde değerlendirilmiş,Kahramanmaraş bölgesinin iklimsel, ekonomik ve jeolojik özelliklerinin yanındaatıksularının uygun özeliklerinden dolayı da aktif çamur arıtma sistemlerinin enuygun arıtma seçeneği olduğuna karar verilmiştir.Anahtar Kelimeler :Evsel Atıksu, Atıksu Arıtımı, Aktif Çamur SistemleriI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISCHOOSING OF OPTIMUM TEREATMENT METHOD OFKAHRAMANMARAŞ DOMEST C WASTEWATERhsan SARIDEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERINGINSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESCUKUROVA UNIVERSITYSupervisor :Asst. Prof. Dr. Galip SECKINYear 2005, Pages :123LLLJury :Prof. Dr. Ahmet YÜCEER:Asst. Prof. Dr. Ilyas DEHRI:Asst. Prof.. Dr. Galip SEÇKINIn this study, municipal wastewater pollution inventory analysis ofKahramanmaraş City was introduced. Wastewater characteristics were alsodetermined. In addition to these, for the purpose of exhibit the sedimentationcharacteristics of municipal wastewaters of Kahramanmaraş City, laboratory scaleexperiments has been carried out. Relevant literature survey was carried out andappropriate treatment alternatives were evaluated.The pollutant concentrations of wastewaters were determined as 210 mg/l SS,385 mg/l COD, 253 mg/l BOD5, 18 mg/l TKN and 4,1 mg/l Total Phosphorus.Moreover the 10.30, 17.56, 23.82 and 30.51 % removal rate were obtained in thesedimentation experiments at 15, 30, 60 and 120 minutes retention time respectively.The results evaluated particularly and activated sludge system has beenchoosen as a proper treatment system because of the favorable characteristics ofwastewaters and climatic, economic, geological properties of the Kahramanmaraşregion.Key Words :Domestic Wastewater, Wastewater Treatment, Activated SludgeII