Bıldırcınlarda büyütme dönemi sınırlı yemleme uygulamasının yumurtlama dönemi verim özelliklerine etkileri
The effect of laying performances and restricted feeding during growing periods of quails
- Tez No: 198094
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZIM ULUOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİBILDIRCINLARDA BÜYÜTME DÖNEMİ SINIRLI YEMLEMEUYGULAMASININ YUMURTLAMA DÖNEMİ VERİM ÖZELLİKLERİNEETKİLERİHacı Murat KILIÇÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜZOOTEKNİ ANABİLİM DALIDanışman : Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAKYıl : 2005, Sayfa: 69Jüri : Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAKProf. Dr. Ahmet TESTİKProf. Dr. Abdurrahman POLATÇalışmada Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) büyütmedönemi sınırlı yemleme uygulamalarının, yumurtlama dönemi verim özellikleriüzerine olan etkileri incelenmiştir.Büyütme döneminde, 105 adet dişi ve 106 adet erkek olmak üzere toplam 211adet bıldırcın kullanılmıştır. İlk 3 hafta bıldırcınlar bir arada besiye alınmışlar 21.günden sonra, bıldırcınlar 7 gruba ayrılmıştır; Birinci gruba 21- 28 günleri arasıgünaşırı yem (G.A.Y), ikinci gruba 21- 28 günleri arasında seyreltilmiş yem (S.Y)(% 5 meşe talaşı + % 95 etlik civciv yemi), üçüncü gruba 21- 35 günleri arası GAY,dördüncü gruba 21- 35 günleri arası SY, beşinci gruba 28- 35 günleri arası G.A.Y,altıncı gruba ise 28- 35 günleri arasında S.Y, yedinci grup kontrol grubu olarakbelirlenmiş ve serbest yemleme uygulanmıştır. Besi sonunda, bireysel yumurtlamakafeslerine aktarılan bıldırcınlarda, cinsel olgunluk yaşı ve ağırlığı, yumurta verimözellikleri, döllülük oranları saptanmış ve bu özelliklere sınırlı yemlemeuygulamalarının etki düzeyleri belirlenmiştir. Canlı ağırlık (C.A) bakımından 10.haftada gruplar arası fark önemli bulunmuş (P0.05). Gruplararasında yumurtaya göre belirlenen yemden yararlanma oranı, farklılıkgöstermemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISTHE EFFECT OF LAYING PERFORMANCES AND RESTRICTEDFEEDING DURING GROWING PERIODS OF QUAILSHacı Murat KILIÇDEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCEINSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAKYear : 2005, Sayfa: 69Jury : Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAKProf. Dr. Ahmet TESTİKProf. Dr. Abdurrahman POLATIn this study, the effects of restricted feding applications in growing period onthe egg performances during laying period were studred.In growing period 211 quails (105 female + 106 male) were used as animalmaterial. Quails were fed together in first 3 weeks. After 21 days, they were dividedinto 7 groups. The first group was fed every other day. Between 21th- 28th days; thesecond group was fed with diluted feed between 21st - 28th days (5 quercus hay % +95 broiler feed %), the third group between 21th- 28th days was fed every other day,4th group was fed with diluted feed between 28th- 35th days, 5th group was fedevery other day between 28th- 35th days, 6th group was fed with diluted feedbetween 28- 35 days while 7th group was fed ad-libitum as control group. At the endof the trial, quails were transferred into individual laying cages; Maturity ages andweights, laying performance traits, ratio of fertility; Effect of restricted feeding wereexamined. Differences between live weights of quails at 10th week were foundsignificant (P0.05). Feedefficiency of egg yield was not affected significantly.