Adana ve ilçelerinde kullanılan alabalık yemlerinde Aspergillus flavus ve aflatoksin araması
Determining aflatoxin and Aspergillus flavus in trout feed used in Adana and its counties
  1. Tez No: 198125
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKTÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmada Adana ve ilçelerindeki alabalık üretme çiftliklerinde kullanılanalabalık yemlerinin aflatoksin düzeyleri ve dönemlere göre aflatoksin miktarınındeğişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır.Aflatoksinlerle kontamine olmuş yemlerin alabalık yetiştiriciliğinde meydanagetirdiği en önemli sorun çok düşük (ppb) düzeylerde bulunması durumunda dahiyemden yararlanmayı azaltması ve büyümede gerilemeye neden olmasıdır.Alabalık üretme çiftliklerinden toplanan 33 adet yem örneğinde Aflatoksin B1 vetoplam Aflatoksin (B1+B2+G1+G2) aranması yüksek basınçlı likit kromatografi(HPLC) ile yapılmıştır. Örneklerin 8 tanesinde Aflatoksin B1 tespit edilmiştir.Araştırma sonucu alabalık yemlerinin hiçbirisi ülkemiz aflatoksin limitlerini aşmamaktadır. Bu açıdanilimiz ve çevresindeki alabalık çiftliklerinde kullanılan yemlerde bir sorun yok gibi görünmektedir.Şimdilik yasal bir sorun yoktur.Anahtar kelimeler : Aflatoksin, balık yemi, HPLC, alabalık, IAK.I
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the level of aflatoxin and the change in the quantity ofaflatoxin according to periods in trout feed used in the trout producing farm in Adana and environs.The most important problem, which aflatoxin contaminated feed causes in troutproducing, is even at very low levels, it reduces the benefit from the feed and causesretrogreeion in growth.The search for aflatoxin B1 and total Aflatoxin (B1+B2+G1+G2) in 33 feed samples,which were collected from the farms, was done with High Pressure Liqiud Columne(HPLC). Aflatoxin B1 was found in 8 of the samples.The conclusion of the research is that none of the trout feed used in Adana andenvirons, has aflatoxin over the country limit. It seems there?s no problem with thefeed in this respect, at least there is not a legal problem.Key words : Aflatoxin, fish feed, HPLC, trout, IACII