Borun insan ve bitki için önemi ve bazı üzüm çeşitlerinde bor tayini
Importance of boron for human and plant and determination of boron in some variates
- Tez No: 198126
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN SERİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİBORUN İNSAN VE BİTKİ İÇİN ÖNEMİ VE BAZI ÜZÜMÇEŞİTLERİNDE BOR TAYİNİBurcu SAYGIDEĞER DEMİRÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKİMYA ANABİLİM DALIDanışman: Prof. Dr. Osman SERİNDAĞYıl: 2005 , Sayfa: 57Jüri: Prof. Dr. Osman SERİNDAĞDoç. Dr. Bilgehan GÜZELProf. Dr. Zülküf KAYABor, birçok bitkide bulunan ve insan beslenmesinde önemli bir eser elementolarak düşünülmektedir ayrıca metabolizma için oldukça gereklidir. Niğde(Kemerhisar) ve Adana (Pozantı) yörelerinden temin edilen 10 çeşit üzüm (Vitisvinifera) örneğinde eser miktarlardaki bor H-asidi ile salisilaldehitin bor katalizlikondensasyon reaksiyonuna dayanan azometin-H spektrofotometrik yöntemi ile tayinedilmiştir. Optimum şartlar altında oluşan sarı renkli kompleksin 412 nm' dekiabsorbansı, bor (III) konsantrasyonu ile lineer artış göstermektedir. Sonuç olarak 10üzüm örneğinin bor içeriklerinde farklılıklar bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Azometin-H., Vitis vinifera, bor tayini, üzümde bor.I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISIMPORTANCE OF BORON FOR HUMAN AND PLANT ANDDETERMINATION OF BORON IN SOME GRAPE VARIETESBurcu SAYGIDEĞER DEMİRDEPARTMENT OF CHEMISTRYINSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof. Dr. Osman SERİNDAĞYear : 2005 Page : 57Jury : Prof. Dr. Osman SERİNDAĞAssoc.Prof. Bilgehan GÜZELProf. Dr. Zülküf KAYABoron is a trace mineral that is found in many plants and considered anessential ultratrace element in the diet of humans. Boron supplement is necessary forhuman metabolism.Boron content of 10 grape (Vitis vinifera) varietes was determined by usingAzometin H. Spectrophotometric method. The grape samples have been taken fromAdana (Pozantı) and Niğde (Kemerhisar) regions.The method for the spectrophotometric determination of micro amounts ofboron in grapes based on the boron-catalyzed condensation of salicylaldehyde withH-acid. Under the optimum conditions, the absorbency of the yellow complex at 412nm increases linearly with concentration of boron (III).Consequently, the differences have been found in boron content of 10 grapesamples.Key Wors: Azomethin H., Vitis vinifera, determination of boron, boron in grapes.II