Farklı ortamlardan ayrımı yapılan aşırı halofilik bakterilerin protein profilleri ve bu bakterilerin selülaz enzim aktiviteleri
Protein profiles and cellulase enzyme activities of extremely halophilic archaea that were isolated from different environments
- Tez No: 198276
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE OGAN, PROF.DR. MERAL BİRBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETFARKLI ORTAMLARDAN AYRIMI YAPILAN AŞIRIHALOF L K BAKTER LER N PROTE N PROF LLER VE BUBAKTER LER N SELÜLAZ ENZ M AKT V TELERTuzköy Tuz Madeni'nden ayrımı yapılan ve daha önceki çalışmalarda kalitatifolarak selülaz aktivitesi gösterdiği saptanan 4TK1, 2TK2 ve 2TK3 suşlarının selülazaktiviteleri bu çalışmada kantitatif olarak saptanmıştır. Aktivite tayini yapabilmekiçin bu suşlar %25 ve %10'luk NaCl içeren sıvı besiyerinde çalkalamalı etüvdeüretilmişlerdir.Selülaz aktivitesinin tuz bağımlılığı, enzim çalışmalarında kullanılan NaClkonsantrasyonu değiştirilerek saptanmıştır. NaCl konsantrasyonu 0.5-4.0 M arasındadeğiştirilmiştir ve selülazın 2.5 M NaCl konsantrasyonunda maksimum aktivitegösterdiği saptanmıştır. %10 NaCl içeren besiyerinde üreyen suşların, %25 NaCliçeren besiyerinde üreyen suşlara göre daha yüksek aktivite gösterdiği belirlenerekve bu suşlar içerisinde en fazla aktiviteyi ise 2TK2 suşunun gösterdiği gözlenmiştir.Homojen hale getirilen örneklerde Lowry metodu kullanılarak protein miktarıtayin edilmiştir. Protein miktarları 4TK1 ve 2TK2 suşlarında birbirine yakınbulunurken 2TK3 suşunda ise daha az bulunmuştur.Bu çalışmada %25 lik NaCl içeren besiyerinde üreyen suşların proteinprofillerini göstermek için kesikli SDS-Poliakrilamid jel elektroforez tekniğikullanılmıştır. şlem sonunda ortaya çıkan protein bantları değerlendirilerekfilogenetik sınıflandırma açısından benzer olan üç suşun protein profillerinin de aynıolduğu gözlenmiştir.Eylül, 2005 Erhan ÇAKMARiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPROTEIN PROFILES AND CELLULASE ENZYME ACTIVITIESOF EXTREMELY HALOPHILIC ARCHAEA THAT WEREISOLATED FROM DIFFERENT ENVIRONMENTSQuantitative cellulase activities of the strains; 4TK1, 2TK2 and 2TK3 whichwere isolated from Tuzköy Salt Mine and formerly had been shown to havequalitative cellulase activities, were determined. These strains were grown in a liquidmedium containing 25% and 15% NaCl in an orbital shaker incubator for activitydetermination.The salt dependence of cellulase activity was determined by varying theconcentration of NaCl from 0.5 to 4.0 M used in enzyme assays, whilst keeping allother conditions constant. Maximum cellulase activity was attained for the enzymeworking buffer containing 2.5 M NaCl and the cellulase activities of the strainswhich were grown in liquid medium containing 10% NaCl were higher than thestrains grown in 25% NaCl. Among the tested strains 2TK2 strain showed themaximum activity.Protein content of the homogenized samples were determined according toLowry method. Whilst protein contents of 4TK1 and 2TK2 strains were nearlysame, 2TK3?s protein content was lower than the other tested strains.To display the protein profiles of the strains which were grown in 25% NaCl,SDS-polyacrylamide gel electrophoresis was applied in this study. After theelectrophoresis, protein bands were evaluated and it was seen that the strains havingsimilar phylogenetic classification had also the similar protein patterns.September, 2005 Erhan ÇAKMAR