Eş zamanlı nötron-gama olaylarının AGATA detektörü için incelenmesi
Investigating the neutron-gamma coincidence events for the AGATA detector
- Tez No: 198495
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN ERDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETEŞ ZAMANLI NÖTRON-GAMA OLAYLARININ AGATA DETEKTÖRÜ İÇİNİNCELENMESİBu çalışmanın asıl amacı, bir ağır iyonun gerçekleştirdiği füzyon buharlaşmareaksiyonuyla oluşan eş zamanlı nötron-gama olayları için, AGATA detektörününgama-ışını cevabının incelenmesidir. Bu çalışma sürecinde, algoritmaları geliştirmek veyazılan bilgisayar kodlarını test etmek için, yapısı AGATA'nınkine yakın ancak dahabasit olan 36 segmentli (parçalı) bir HPGe detektörü kullanılmıştır. Programlar, C/C++dilleri ve geniş çapta yararlanılan ROOT; nesne yönelimli bir veri analiz çerçevesi,kullanılarak yazılmıştır. Detektörle meydana gelen nötron ve foton etkileşimlerininsimülasyonunu gerçekleştirmek için Monte Carlo Teknikleri kullanılmıştır. Detektöriçerisindeki nötron ve foton olayları izlenmiş ve etkileşim konumlarının koordinatları veenerjileri sıkıştırılmış ROOT treeler (ağaç) olarak kaydedilmiştir. Bu ağaçlar, gama-ışınıiz sürme çalışmaları üzerine sonraki incelemeler için hazır durumdadır.Son olarak, bu çalışma boyunca geliştirilmiş olan simülasyon kodları kullanılarak,sırasıyla 0.5'den 1.5'e ve 0.1'den 2.0'a kadar olan enerji erimindeki nötronlar vefotonlar için detektör cevabı incelenmiştir.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATING THE NEUTRON-GAMMA COINCIDENCE EVENTS FORTHE AGATA DETECTORThe main objective of this work is to investigate the gamma-ray response of theAGATA detector for the neutron-gamma coincidence events produced from a heavy ioninduced fusion evaporation reaction. A 36-fold segmented HPGe detector having asimilar configuration but more simple structure to that of AGATA was used fordeveloping algorithms and testing the computer codes written in the course of this work.The programs were written using C/C++ languages and ROOT, an object-oriented dataanalysis framework was extensively utilized. Monte Carlo Techniques were used forsimulating the neutron and photon interactions with the detector. The neutron andphoton events within the detector were tracked and their interaction position coordinatesand energies were recorded as compressed ROOT trees. These trees are made availablefor further investigation on the gamma-ray tracking studies.Finally, by using the simulation codes developed during this study, response of thedetector for neutrons and photons in the energy range from 0.5 to 1.5 and 0.1 to 2.0MeV respectively was calculated.x