A two-stage supply chain model with price-dependent stochastic demand and limited capacity
Fiyat bağımlı ve kapasite kısıtlı bir ortamda iki aşamalı bir tedarik zinciri modeli
- Tez No: 198579
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KARABATI, DOÇ. DR. FİKRİ KARAESMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fiyat Bağımlı ve Kapasite Kısıtlı Bir Ortamda kiAşamalı Bir Tedarik Zinciri ModeliÖzetki aşamalı tedarik zinciri yönetiminde üretim ve fiyatlandırmayı birlikte düşünerek tedarikçive satıcının alışverişini modelledik ve koordinasyonu sağlayan bir mekanizma kurduk. ModelM/M/1 stoğa üretim prensibine göre çalışıyor ve satıcıya talepler parametresi fiyata bağlı olanPoisson dağılımına göre birer birer geliyor. Satıcı, talep geldiği zaman stoğunda mal varsatalebi karşılıyor ve tedarikçiye sipariş açıyor, mal yoksa da yine sipariş açıyor ve talep malgeldiği zaman karşılanıyor. Model analitik olarak çözülemediği için sabit fiyat varsayımıyaptık ve tedarikçinin satıcıya sunacağı kontratı bu fiyata göre belirlediğini varsaydık. Bilgipaylaşımının etkisini anlamak için modeli; (1) satıcı talep fonksiyonu parametrelerinitedarikçiyle paylaşıp geciktirilmiş sipariş maliyetini paylaşmazsa, (2) satıcı hiçbir bilgisinitedarikçiyle paylaşmazsa durumları için inceledik. Yüksek kâr ve düşük kâr marjlı pazarlardaher iki durum için de farklı sonuçlar elde ettik.Danışmanlar: Tarih:Doç. Dr. Fikri KARAESMENTarih:Prof. Dr. Selçuk KARABATIEnstitü Müdürü: Tarih:
Özet (Çeviri)
A Two-stage Supply Chain Model with Price-dependentStochastic Demand and Limited CapacityAbstractIn this thesis, we study a two-stage supply chain model with price-dependent stochasticdemand and limited production capacity. The demand rate depends on the sales price and thereplenishment of the retailer is instantaneous. The supplier prepares a contract by consideringthe parameters revealed by the retailer, his own parameters and his estimates of unrevealedparameters of the retailer. This model can be viewed as a mechanism to coordinateproduction and pricing in the chain. We first study the contract design problem of thesupplier and obtain his optimal contract parameters under a deterministic price assumption.According to the deterministic price and the other parameters, the supplier offers a contractto the retailer that includes the cost values and capacity reservation quantities. The retailerthen checks whether to accept the contract or not. Consequently, if the retailer accepts thecontract the deal would take place The situation where the retailer reveals the demand-pricerelationship function parameters but hides the backorder cost value is studied in the first partof the analysis. In the second part, the condition that the retailer hides the demand-pricerelationship function parameters and the backorder cost value is examined. Our maincontributions in this research are to analyze how the decentralized system operates, tounderstand the effects of limited information sharing on the decentralized system, and tobenchmark the supply chain performance against the corresponding centralized system. Tothis end, we also study the contract design problem of the supplier and a contract designscheme that could operate with limited information.Advisors: Assoc. Prof. Fikri KARAESMEN Date:Prof. Dr. Selçuk KARABATI Date:Director: Date: