Biberlerde (Capsicum annuum L.) NaCl ile yapılan ozmotik koşullandırma uygulamalarının tuza tolerans üzerine etkileri
The effects of NaCl osmoconditioning on salt tolerance of peppers (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 198680
  2. Yazar: SEMRA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN SİVRİTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Demre, Yağ Biberi (28), Kandil Dolma ve Yalova Çarliston biber çeşitlerindetohumların çimlenmeleri esnasında tuza toleranslarının arttırılması amacıyla, NaCl ileyapılan ozmotik koşullandırma uygulamalarının kullanım olanakları araştırılmıştır.Her biber çeşidine ait tohumlarda NaCl'ün farklı konsantrasyonları (0, 9, 18, 36 ve54 dS/m) ile 20ºC'de 1, 3 ve 5 gün ozmotik koşullandırma uygulamaları yapılmıştır.Normal çimlenme oranı ve ortalama çimlenme süresi parametrelerine bağlı olarakbiber tohumlarında NaCl ile yapılan ozmotik koşullandırma uygulamalarında enuygun sürenin 3 gün olduğu belirlenmiştir. Daha sonra 0, 18, 36 ve 54 dS/m NaCl ile20ºC'de 3 gün ozmotik koşullandırma uygulamalarına tabi tutulan biber tohumlarıfarklı NaCl konsantrasyonları (0, 4.5, 9, 13.5 ve 18 dS/m) ile çimlendirme testlerinealınmıştır.Ozmotik koşullandırma uygulamalarının dört biber çeşidinde tuza toleransınarttırılması üzerine etkileri; normal çimlenme oranı ve ortalama çimlenme süresiyanında tolerans indeksi ve tolerans oranı parametreleri bazında değerlendirilmiştir.NaCl ile yapılan ozmotik koşullandırma uygulamalarının biber tohumlarında tuzatoleransın arttırılmasında etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca biberlerdeozmotik koşullandırma tekniğinin kullanımında en uygun NaCl dozu, uygulamasıcaklığı ve süresinin; sırasıyla, 18 dS/m, 20ºC ve 3 gün olduğu ortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : Capsicum annuum L., NaCl, ozmotik koşullandırma, normal çimlenmeoranı, ortalama çimlenme süresi, tolerans indeksi, tolerans oranı.
Özet (Çeviri)
Possibilities of using NaCl osmoconditioning were investigated to increase salttolerance of pepper seeds (cvs. Demre, Yağ Biberi (28), Kandil Dolma and YalovaÇarliston) during germination. Osmoconditioning treatments in seeds of each peppercultivar were conducted for 1, 3 and 5 days at 20ºC by the use of variousconcentrations (0, 9, 18, 36 and 54 dS/m) of NaCl. Optimum period for NaClosmoconditioning of pepper seeds was determined as 3 days, depending on normalgermination rate and mean germination time parameters. Then seeds of each peppercultivar, wich were subjected to osmoconditioning with 0, 18, 36 and 54 dS/m NaClfor 3 days at 20ºC, were taken to germination tests with different NaClconcentrations (0, 4.5, 9, 13.5 and 18 dS/m).The effects of osmoconditioning treatments on increasing salt tolerance inseeds of four pepper cultivars were evaluated on the bases of normal germinationrate, mean germination time, tolerance index and tolerance ratio. It was concludedthat NaCl osmoconditioning had positive effects on increasing salt tolerance ofpepper seeds. It was also concluded that optimum NaCl dose, temperature andperiod for the use of osmoconditioning technique in pepper seeds were 18 dS/m,20ºC and 3 days, respectively.Key words : Capsicum annuum L., NaCl, osmoconditioning, normal germinationrate, mean germination time, tolerance index, tolerance ratio.