Farklı muhafaza sıcaklıklarının biberlerde ( capsicum annuum L.) muhafaza süresi ile üşüme zararına etkileri
  1. Tez No: 34950
  2. Yazar: REZZAN ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN HALLORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI MUHAFAZA SICAKLIKLARININ BİBERLERDE {Capsicum annuum L.) MUHAFAZA SÜRESİ İLE ÜŞÜME ZARARINA ETKİLERİ Rezzan ÇA?IRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Nilgün HALLORAN 1994, Sayfa : 62 Jüri : Doç.Dr.Nilgün HALLORAN Doç. Dr. Ruhsar Yanmaz Doç. Dr. Yükse 1 Tüszel Bu araştırma farklı depo sıcaklıklarının biber çeşitlerinde üşüme zararına dolayısı ile muhafaza süresine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Kandil Dolma, Çarliston ve Demre Sivrisi biber çeşitleri 4°, 6°, 8° ve 10°C sıcaklık ve %85-90 oransal nemde dört hafta süre ile depolanmıştır. Biberlerin pazarlanma sürecinde oluşan değişimleri belirlemek amacıyla depodan alınan örnekler 18°- 20°C'de 48 saat süre ile tutulmuştur. Çeşitlerin muhafaza sürelerinin belirlenmesinde ağırlık kaybı, SETKM, solunum, renk, gevreklik ve üşüme zararı kriterleri dikkate alınmıştır. Araştırma sonucunda Kandil Dolma biber çeşidi için kriterlere bağlı olarak muhafaza süresi 4°C'de 2 hafta, 6° ve 8°Clerde 3 hafta, 10°C'de 4 hafta olarak belirlenmiştir. Ağırlık kayıpları daha fazla olmakla birlikte, önerilen bu süre ve sıcaklıklar Çarliston çeşidi için de önerilmektedir. Demre Sivrisi çeşidinde ise depolama süresi 10°C'de 2 haftayı geçmemelidir. ANAHTAR KELİMELER: Dolmalık biber, Çarliston tipi biber, Sivri biber, Ağırlık Kaybı, SETKM, Gevreklik, Renk, Üşüme Zararı, Solunum Hızı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF STORAGE TEMPERATURES ON THE STORAGE PERIOD AND CHILLING INJURY OF PEPPERS (Capsicum anmamı L.) Rezzan ÇA?IRAN Ankara University Graduate School of Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc.Dr.Nilgün HALLORAN 1994, Page : 62 Jury : Assoc.Dr.Nilgün HALLORAN Assoc.Prof. Dr. Euhsar Yanmaz Assoc. Prof. Dr. Yüksel Tüzel In this research the effects of different storage temperatures on chilling injury and storage period of peppers were investigated. Three different pepper cultivars as Kandil Dolma, Çarliston and Demre Sivrisi were used in the experiments. Peppers were stored at 4°, 6°, 8d or 10°C and at 85-90% RH for up to 4 weeks and then transferred to 18° to 20°C for 48 hours. Weight losses, TSS, respiration rate, color, chilling injury and cracking values of peppers were used for the determination of storage periods of peppers. According to results, 2 weeks at 4°C, 3 weeks at 6° and 8°C and 4 weeks at 10°C were recommended for Kandil Dolma cv. Although weight losses were higher in Çarliston cv. than Kandil Dolma, similar temperatures and storage periods were also determined for Çarliston cv.On the other hand storage period shouldn't be extended more than 2 weeks for Demre Sivrisi cv. KEY WORDS: Bell pepper, Long pepper, Weight loss, TSS, Appearance, Color, Cracking, Chilling injury, Respiration rate.