Pattern information extraction from crystal structures
Kristal yapılarından kalıp bilgisi çıkarma
- Tez No: 198897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Maddelerin kristal parametrelerinin belirlenmesi, kristallograï¬ de onemli birükonudur. Kristal parametrelerinin bilinmesi, maddelerin ï¬ziksel ozelliklerininüanlaşılmasına yardımcı olur. Karmaşık yapılı maddelerde, ozellikle eËer maddes s ü gglobal simetri yanında lokal simetri de barındırıyorsa, kristal parametrelerininbelirlenmesi oldukşa zor olabilir. Bu calışmada, primitif vektürler, temelc şs ovektürler ve uzay grubu gibi kristal parametrelerini, kristal yapısını oluşturano satomların koordinat bilgilerini kullanarak belirleyecek bir araş ortayacşıkarılmıştır. Ayrıca, kristalleri incelemeye yarayan bir gürüntüleme aracı dac s ou usunulmuştur. Dolayısıyla, bu calışma, kristal bilimcilere, madde bilimcilere ves şskimyacılara, kristal yapılarını daha verimli bir şekilde analiz etmeyi saËlayans gfaydalı bir araş sunmaktadır.c
Özet (Çeviri)
Determining crystal structure parameters of a material is a quite importantissue in crystallography. Knowing the crystal structure parameters helps tounderstand physical behavior of material. For complex structures, particularlyfor materials which also contain local symmetry as well as global symmetry,obtaining crystal parameters can be quite hard. This work provides a tool thatwill extract crystal parameters such as primitive vectors, basis vectors andspace group from atomic coordinates of crystal structures. A visualization toolfor examining crystals is also provided. Accordingly, this work presents auseful tool that help crystallographers, chemists and material scientists toanalyze crystal structures eï¬ciently.