Elektronik kontrollü dizel motorlarda performans arttırımı
Performance improvement of electronic controlled diesel engines
  1. Tez No: 199130
  2. Yazar: SERKAN MAHİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde dizel motorlar endüstriyel hayatta yaygın olarak kullanılmaktadır.Piyasa koşullarındaki rekabetçi ortam ve yüksek enerji maliyetleri sebebiyle motorperformansı optimize edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda gelişenteknoloji ile birlikte hayatımıza giren elektronik sistemlerin kullanımı hızlayaygınlaşmaktadır.Bu çalışmada, dizel motorlar incelenerek motor performansını etkileyenparametreler belirlenerek açıklanmıştır. Elektronik kontrollü dizel motorlarda buparametrelerin nasıl kontrol edildiği üzerinde durulmuştur. Örnek elektronik kontrollüdizel motorda belirtilen parametreler (avans açısı, silindir içi yanma basıncı, yakıtbasıncı, giriş hava basıncı, yakıt miktarı…) hazırlanan değerler ile motorunkarakteristiğinin gözlenebileceği çalışma koşullarında incelenmiştir. Deney tasarımıyapılarak incelenen parametreler değiştirilerek yanma optimizasyonu sağlanarakmotorun birim yakıt tüketimi başına verdiği tork değeri arttırılmaya çalışılmıştır.Motorun maksimum performasını minimum yakıt tüketimi ile elde edileceği budeğerler belirlenmiştir. Belirlenen değerler matematiksel eşitlik kurularak formüleedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's World, Diesel engines are commonly used in industrial applications.Increase cost of energy and competition in industry, performance of diesel engines aretried to be optimized. According to the aim, application of electronic systems indiesel engines become widespread.In this study, diesel engines were analyzed and the effective parameters on dieselengines performance were analyzed. The parameter control on electronic controlled dieselengines was explained. On a sample engine, the given parameters (degree of crankshaftfor primary injection, peak fire pressure (pfp), fuel pressure, boost pressure, fuelquantity…) were analyzed on test cells to define engine characterization. With a design ofexperiment, specific fuel consumption of engine was decreased by changing theparameters. The parameters which supply the maximum specific fuel consumption (SFC)values were determined. The determined parameters were formulized by mathematicalequations.