Fluoresan pseudomonasların pamukta Verticillium solgunluğu (Verticillium dahliae Kleb.)'na ve bitki gelişimine etkileri
Effects of fluorescent pseudomonads on the control of Verticillium wilt (Verticillium dahliae Kleb.) and plant growth of cotton
- Tez No: 199381
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BENLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, 2004-2006 yılları arasında Aydın ili ve ilçelerinde pamuk yetiştirilenalanlarda yabancı ot ve pamuk bitkilerinden izole edilen Fluoresan Pseudomonasbakterilerinin 2 farklı pamuk çeşitinde (Sayar 314 ve Acala Maxa) VerticilliumSolgunluğu'na ve bitki gelişimine olan etkilerini saptamak amacıyla ele alınmıştır.Yapılan survey çalışmaları sonucunda yabancı otların rizosferinden 41 adet, pamukbitkilerinin rizosferinden 18 adet olmak üzere toplam 59 adet antagonist bakteri vehastalıklı pamuk bitkilerinden 32 adet Verticillium spp. izolatı elde edilmiştir.Toplam 59 Fluoresan Pseudomonas izolatından 30 tanesi in vitro testlerdeVerticillium dahliae'yı engellemiştir. Seçilen 15 Fluoresan Pseudomonas izolatınınsaksı koşullarında pamuk bitki gelişimi ve Verticillium solgunluğuna etkileriincelenmiştir. 2005 ve 2006 yıllarında dört Fluoresan Pseudomonas (FP 22, FP 23,FP 30 ve FP 35) ve Serratia plymuthica (ırk HRO-C48) izolatları ile tohumlarabakteri uygulanarak tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü tarladenemeleri yürütülmüştür. Her iki yılda % 5-10, 50-60, % 75 koza açım dönemindeve hasat sonrasında gövde kesitleri incelenerek sayımlar yapılmış ve yapraklardahastalık şiddeti ile deneme parsellerinde hastalığa yakalanma oranları saptanmıştır.Tohumlara bakteri uygulanarak yürütülen tarla denemelerinde Verticilliumsolgunluğu, hastalık şiddeti ve bulunma oranı uygulama yapılmamış kontrole görefarklılık göstermiştir. Yaprak belirtileri dikkate alınarak yapılan sayımlardatohumlara antagonist bakteri uygulamalarının hastalığa karşı yüzde etkisi 2005yılında % 33-45, 2006 yılında % 22-25 arasında bulunmuştur. Kütlü pamuk verimiaçısından 2005 yılında yürütülen denemelerde bakteri uygulamaları % 12-17arasında değişen oranlarda verim artışına neden olmuş, ancak 2006 yılında kontrolegöre bir farklılık saptanmamıştır. Hastalık ile NAWF, kütlü pamuk verimi, 100tohum ağırlığı, lif mukavemeti ve iplik olma indeksi arasında negatif yönde önemlikorelasyonlar saptanmıştır.Anahtar Sözcükler Pseudomonas, biyolojik mücadele, kütlü pamuk verimi, Aydın
Özet (Çeviri)
The study was undertaken to determine the effects of fluorescent pseudomonadswhich were isolated from the rhizosphere of cotton plants and weeds in the cottongrowing areas of Aydın province, on the control Verticillium wilt and plant growthof two cotton varieties (Sayar 314 and Acala Maxa) between 2004 and 2006. A totalof 59 antagonistic bacteria consisting of 41 from weeds and 18 from cotton plantswere selected and 32 Verticillium dahliae isolates were collected from infectedcotton plants. 30 out of 59 isolates inhibited mycelial growth of V. dahliae in-vitro.Fifteen isolates selected were screened for the effects of planth growth andVerticillium wilt on potted cotton plants. In 2005 and 2006, randomized block designfield trials with four replicates were conducted by seed bacterization with fourfluorescent pseudomonads isolates (FP 22, FP 23, FP 30 and FP 35) includingSerratia plymuthica (strain HRO-C48). The data for disease intensity on leaves andthe incidence in each plot were evaluated during the stage of 5-10 %, 50-60 % and 75% cotton boll opening and after harvest in both years. Field trials indicated that seedbacterization with antagonistic bacteria induced a significant reduction of the diseaseincidence and severity of Verticillium wilt compared to untreated control. Based onobservation of foliar symptoms, the percentage of effectiveness of seed bacterizationaveragely ranged from 33 % to 45 % in 2005 and 22 % to 25 % in 2006. Seedbacterization also caused significant increase on seed cotton yield (12 %-17 %) in2005 but there was no significant difference in yield in 2006. Significant negativecorrelations were also found between Verticillium wilt and Nodes above whiteflower (NAWF), seed cotton yield, kernel weight, fiber strength and Speeningcontent index (SCI).Key words Pseudomonas, biological control, seed cotton yield, Aydın