Avrupa Birliği karayolu tünelleri ile Türkiye karayolu tünellerinin tünel güvenliği açısından karşılaştırılması
Comparision of road tunnels in Turkey and European Union in respect to tunnel safety
  1. Tez No: 199406
  2. Yazar: MURAT ZAFER SİNOPLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ KARAYOLU TÜNELLERİ İLE TÜRKİYE KARAYOLUTÜNELLERİNİN TÜNEL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Murat Zafer SİNOPLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETTüneller, karayollarının bütünleyici bir parçasını oluşturmaktadır. Aşılmasıgüç coğrafi engellerin tünel kullanılarak geçilmesi ulusal ve uluslararasıulaşımda çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Tünellerde kaza meydanagelmesi, karayollarının açık bölümlerine nazaran daha az görülmesine rağmen,kapalı bir hacim olması nedeniyle tünel kazaları, özellikle yangın olaylarındadramatik sonuçlar doğurabilmektedir.Son yıllarda Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunan tünellerde meydanagelen kazalar sonucunda Avrupa Birliği; Karayolu tünellerinde minimumgüvenlik kriterleri direktifini hazırlayarak 2004 yılında yürürlüğe geçirmiştir.Direktifin yürürlüğe girmesiyle bir çok ülkede 10 yıl içinde tünellerin yenistandartlara uygun hale getirilmesi gerekecektir. İlk 6 yılda tünellerin%50'sinin yeni standartlara uygun hale getirilmesi planlanmaktadır.Türkiye coğrafi açıdan engebeli bir yapıda olduğundan çok sayıda tünelesahiptir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan Türkiye'debulunan karayolu tünellerinin güvenlik açısından Avrupa Birliği karayolutünelleri ile karşılaştırılarak tünel güvenliği açısından alınacak tedbirleri ortayakoymaktır. Bu kapsamda Türkiye Karayolu tünellerinin mevcut durumlarıtespit edilmiş, Avrupa birliği direktifine uygunlukları irdelenerek Türkiyekarayolu tünellerinde güvenliğin sağlanabilmesi için yapılması gerekenlerortaya konmuştur.Bilim Kodu : 911.1.134Anahtar Kelimeler : Tüneller, Güvenlik, Kaza, YangınSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
COMPARISION OF ROAD TUNNELS IN TURKEY AND EUROPEANUNION IN RESPECT TO TUNNEL SAFETY(M.Sc. Thesis)Murat Zafer SİNOPLUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTTunnels have an important contribution in highways. Surpassing the badgeographical conditions by tunnels supply great advantages in national andinternational transportation. Less accidents happen in tunnels than the openportion of the highways but tunnel accidents can cause more dramaticalconsequences because of being a closed volume, especially in fire accidents.European Union prepared the minimum safety criteria directives in highwaytunnels and validate it in 2004 after the accidents happened in last few years.After validation of the directives among most countries its required that in tenyears the tunnels have to be adequate to the new standards. In the first six yearsthe fifty percent of the tunnels planned to be adequate to the new standards.Regarding to rough geographical structure of Turkey and the abundance ofroad tunnells, it is clear the importance of tunnel safety. The aim of this studyis to compare the safety conditions in tunnels in Europe and Turkey which isalready a member candidate for European Union. By this comparison theprecautions can be discussed for the tunnel safety. In this manner presentconditions of the Turkish highway tunnels are listed and things to are presentedfor supplying the tunnel safety in the Turkish tunnels by studying theappropriateness of Tunnels to the European Union directives.Science Code : 911.1.134Key Words : Tunnels, Safety, Accident, FirePage Number : 103Adviser : Asist. Prof. Dr. M. Kürşat ÇUBUK