Bazı kübik metallerin elastik ve mekanik özelliklerinin simulasyonu
The Simulation of elastic and mechanical properties of some cubic
- Tez No: 93468
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
BAZI KUBIK METALLERİN ELASTİK VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN SİMÜLASYONU (Doktora Ten) Yasemin ÖZTEKİN ÇİFTÇİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Bu çalışmada, iki ve çok-cisim etkileşmeli potansiyel enerji fonksiyonları kullanılarak baza kübik kristallerin elastik ve mekanik özellikleri incelendi. Bu modeller Extended Generalised Exponential Potential(EGEP), EGEP+PjV ve Embedded- Atom Metodu (EAM) dur. önce potansiyeller parametrize edildi. Üçüncü bölümde, EGEP ve EGEP+PyFile kararlılık ve faz geçişi hesabı yapıldı. Burada enerji, zor ve elastik modüllerinin aj ile değişimleri incelenerek, bu eğrilerden sıfir zordaki f.c.c. ve b.c.c. faza karşılık gelen örgü sabitleri, atomik hacimler, kohesif enerjiler, enerji farMan^^-i?^) hesaplandı ve kararlılık bölgeleri belirlendi. Dördüncü bölümde, EGEP+PiF ile birçok termo-elastik özellikler hesaplandı ve deneysel verilerle kıyaslandı. Beşinci bölümde, EAM ile üçüncü bölümdeki hesaplamalar tekrarlandı. Altıncı bölümde EAM ile üçüncü-mertebeden elastik sabitleri hesaplandı. Yedinci bölümde, basınç-hacim davranışı E.G.E.P. ve EAM ile incelendi ve deneysel verilerle kıyaslandı. Son bölümde ise, keyfi basmç altında, her üç modelle basmç, bulk modülü ve kesme modülünün germeyle değişimi çizildi ve sıfir basınçta türevleri hesaplanarak deneysel verilerle kıyaslandı. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Parametrizasyon, Elastik Sabitleri, Kararlılık, Faz Geçişi, Termo-Elastik Özellikler,Bulk modülü,Kesme Modülü Sayfa Adeti :131 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal ÇOLAKOĞLU
Özet (Çeviri)
THE SIMULATION OF ELASTIC AND MECHANICAL PROPERTIES OF SOME CUBIC METALS (Ph. D. Thesis) Yasemin ÖZTEKİN ÇİFTÇİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT In this work, by using two and many-body potential energy functions, the elastic and mechanical properties of some cubic crystals are investigated.These potentials are Extended Generalised Exponential Potential(EGEP), EGEP+P,F and Embedded Atom Method(EAM). hi the first section, the potentials are parametrized. In section three, the stability and phase transition calculations are performed on the basis of the EGEP and EGEP+PjV potentials. In this section, the variation of energy, stress and elastic moduli with respect to the lattice parameter (a/) are also studied. By means of the obtained curves, the lattice parameters,atomic volumes, cohesive energies and the difference of energies (ii/ar-EWc) are computed and the regions of stability are determined. In section four, by using the EGEV+PjV potential, many therm-oelastic properties are calculated and commended on. In section five, by using the EAM, the calculations made in section three are repeated. In section six, the third-order elastic constants based on the EAM model are computed. In section seven, pressure- volume behaviours are studied and the obtained results are compared with the experimental data. In the last section, the variation of bulk modulus and shear moduli with respect to the strech are plotted at arbitrary pressure for three models, and the pressure derivative of bulk and shear moduli at zero pressure are calculated and interpreted. Science Code : 404.05.01 Key Word : Parametrization, Elastic Constants, Stability, Phase Transition, Thermo-elastic Properties, Bulk Modulus, Shear Moduli Page Number : 131 Adviser : Prof. Dr. Kemal ÇOLAKO?LU