İlköğretim fen bilgisi dersinde tüm canlılarla ortak yuvamız mavi gezegenimizi tanıyalım ve koruyalım ünitesinin proje çalışmaları ile öğretiminin öğrenci başarısına ve tutumuna etkisinin belirlenmesi
Investigation of the effects of using project works to teach the unit 'getting to know and protecting our planet, we share with all the other creatures' in science course on student success and attitude
  1. Tez No: 199550
  2. Yazar: MERYEM GÖRECEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖÇMEN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlköğretim Fen Bilgisi 7. sınıfta yer alan `Tüm CanlılarlaOrtak Yuvamız Mavi Gezegenimizi Tanıyalım ve Koruyalım' ünitesinin projeçalışmaları ile destekli öğretiminin öğrenci başarısı ve tutumuna etkisiniaraştırmaktır. Araştırmaya 7. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 41 öğrencikatılmıştır. Kontrol grubunda bulunan 20 öğrenciye geleneksel öğretimle, deneygrubunda bulunan 21 öğrenciye ise proje çalışmaları kullanılarak ders anlatılmıştır.Her iki grupta yer alan öğrencilere ders anlatımından önce `Tüm Canlılarla OrtakYuvamız Mavi Gezegenimizi Tanıyalım ve Koruyalım' ünitesi ile ilgili 25 sorudanoluşan başarıyı ölçme testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Deneyselsüreç sonunda ise başarıyı ölçmek için yine aynı testler her iki gruba son test olarakuygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 11.00 programındaanaliz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of using project works to teachthe unit ?Getting to Know and Protecting Our Planet, We Share With All the OtherCreatures? in 7th grade science course on student success and attitude. Total 41students of 7th grade participated in this study. 20 students inculed in the controlgroup were taught by means of traditional methods; on the other hand, 21 studentsincluded in the experimental group were taught the same unit by using project works.Before the unit was presented to the both groups, as pre-tests, 25 item achievementtest and attitude scale were administered to asses the students with regards to the unit?Getting to know and protecting our planet, we share with all the other creatures?.At the end of the experimental process, as post tests, the same tests wereadministered to the same groups in order to assess the success. The data optainedwere analyzed through SPSS 11.00 program.