Ferromagnetik ince filmlerin mıknatıslanma eğrilerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigations of magnetization curves of ferromagnetic thin films
- Tez No: 199583
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZETBu bilimsel çalışmada iyon demeti çığalama tekniği ile üretilmiş teknolojiköneme sahip, magneto direnç özelliği gösteren, CoFe temelli nano-ölçekli tanecikliferromanyetik (Co90 Fe10 ) 20 Ag 80 ince film sistemlerinin mıknatıslanma (histerezis)ölçümleri, küçük ve birbiri ile etkileşmeyen manyetik parçacıkların(paramanyetizim) klasik Langevin denklemi kullanılarak teorik hesaplamalar ileincelenmiştir. CoFe manyetik taneciklerin film kalınlığına bağlı gelişimininincelenmesi amaçlanmıştır. Langevin denkleminin küçük dış manyetik alan ve odasıcaklığı yaklaşımına göre Maple10 programı kullanılarak gerçekleştirilenhesaplamalar, CoFe manyetik taneciklerinin ortalama boyutlarının film kalınlığıarttıkça arttığını ve 1.6-2.2 nm arasında değiştiğini göstermektedir.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the present work, magnetization (hysteresis) measurements of the ion beamsputtered (Co90 Fe10 ) 20 Ag 80 nanogranular films were investigated by theoreticalcalculations using the Langevin Equation of paramagnetism for non-interactivemagnetic particles. The purpose of the study was to investigate thickness dependentevoulution of the CoFe magnetic particles in these films. The low-magnetic-field androom temperature approach of the Langevin equation has been applied to themagnetization measurement data using a self written software by Maple10. As aresult it has been found that the average size of CoFe particles increases withincreasing (Co90 Fe10 ) 20 Ag 80 film thickness ranging from â 1.6 nm to 2.2 nm.i