Artan dozlarda Zn ve Cd uygulamalarının, mikorizalı ve mikorizasız koşullarda, domates bitkisinin fide gelişimi ve N, P, K içeriğine etkisi
Effects of increasing doses of Zn and Cd on the growth and N, P, K, contents of tomato seedlings grown on mycorrhizal and nonmycorrhizal conditions
  1. Tez No: 199688
  2. Yazar: EMİNE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK TÜFENKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada, artan dozlarda Cd ve Zn uygulamalarının, mikorizalı vemikorizasız koşullarda domates bitkisinin fide gelişimi ve N, P, K, alımı üzerineetkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Denemede bitki yetiştirme ortamı olarak toprak kullanılmıştır. Otoklavedilen yetiştirme ortamına (CH3COO)2Cd2H2O olarak 3 doz Cd (0, 10 ve 20 mg),ZnSO47(H2O) olarak 3 doz Zn (0, 100 ve 200 mg) uygulanmıştır.Araştırma sonucunda domates bitkisinin; sürgün yaş ağırlığı ve sürgün kuruağırlığı, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı, sürgün boyu, kök boğazı çapı, yapraksayısı ile N, P ve K içerikleri incelenmiştir.Mikoriza uygulaması ile fide gelişim kriterlerinde %1 düzeyinde artışsağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of increasing doses of Zn and Cdon the growth and N, P, K contents of tomato seedlings grown on mycorrhizal andnonmycorrhizal conditions.Soil was used asa growing medium in the study.