Yatan hastalarda kolonoskopi öncesi barsak hazırlığı talimatlarına hastaların uyumu ve tolerans düzeyi
The compliance and tolerance level of inpatients to colonic preparations before colonoscopy
  1. Tez No: 199836
  2. Yazar: KÜBRA YETEMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN USLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, Gastroenterology, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZETYatan Hastalarda Kolonoskopi Öncesi Barsak Hazırlığı TalimatlarınaHastaların Uyumu Ve Tolerans DüzeyiKübra YETEMENBu çalışma; kolonoskopi öncesi barsak hazırlığının yetersizliğine neden olanfaktörlerden biri olan talimatlara uyum ve hazırlık ilaçlarını tolere edememeninrolünü yatan hasta grubunda araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veritoplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümdemografik bilgileri içermektedir. kinci bölüm hastaların ilacın kullanımı ve diyeteuyumlarını, yan etkilerine karşı toleranslarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Üçüncü bölüm işlem sonrasında hastanın barsak hazırlığı yeterliliğinideğerlendirmek amacıyla kolonoskopiyi yapan hekime yönelik sorulardanoluşmaktadır. Araştırmada anket sonuçlarına ilişkin veriler; Ki kare Testi, Fisher'sexact test, Mann Whitney U Testi, Spearman korelasyon testi uygulanarakdeğerlendirilmiştir.Bulgularımızda; değerlendirmeye alınan hasta sayısı 23 yatan hasta, 43ayaktan hasta idi. Yatan hastalarda yeterli barsak hazırlığı ayaktan hastalara göredaha düşükdü. şlem başarısı ve yeterli barsak hazırlığı oranları yatan hastalarda%73,9 ve ayaktan hastalarda %100 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Compliance and Tolerance Level of Inpatients to Colonic PreparationsBefore ColonoscopyKübra YETEMENThis study is done to investigate the tolerance level of inpatients to preparationregimens and the role of compliance to the procedures of inpatients. A questionnairewas used to gather data from patients. It includes questions about demographicinformation, the compliance level of patients to their diet and preparation regimens.Another part of questionnaire was asked to the doctor who performs the colonoscopyto evaluate the adequacy of the bowel preparation of patients.