Tıpta robot uygulamaları
Robotic applications in clinical medicine
- Tez No: 200041
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanlar yaşam şartlarıyla mücadele ederken doğal kısıtlamalarının üstesindengelmek için yıllardır robotları kullanırlar. Son yıllarda, cerrahi operasyonlardacerrahlara yardım etmek amacıyla robotlar geliştirilmiştir. Bu robotlar,cerrahların kullanımı amacıyla hazırlandığından; tasarım, güvenlik,güvenilirlik ve insan-robot ilişkisi gibi konular önem kazanmıştır. Cerrahirobotlar bu konular çerçevesinde büyük gelişim göstermişlerdir. Bu tezcerrahide kullanılan ana-bağımlı robotik sistem alanının en gelişmiş modeliolan daVinci ameliyat robotunu ve bu robotun gelecekteki gelişiminiincelemektedir.Bilim Kodu : 702.3.006Anahtar Kelimeler : Robotik Cerrahi, daVinci Ameliyat Robotu, KüçükCerrahi Girişim, Medikal Robotlar, Üç Boyutlu UltrasonGörüntüleme (3DUS), Tele-Robotik CerrahiSayfa Adedi : 149Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
For decades, men have used robots to overcome their natural limitation intheir dealing with the environment. In recent years, robots have beendeveloped to assist surgeons in performing surgeries. Since these robots aremeant for surgeons? use, the design and considerations for safety, reliabilityand human-robot interface become important. Surgical robots made a greatsuccess in this respect. This thesis explores daVinci operational robot which isthe most developt sample in the master-slave robotic system in surgery, and thedevelopment of this robot in future.Science Code : 702.3.006Key Words : Robotic Surgery, The daVinci Sugery Robot, MinimallyInvasive Surgery (MIS), Medical Robots, 3 DimensionUltrason Stereo Viewing (3DUS), Tele-Robotic SurgeryPage Number : 149Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER