Orafarengeal kolostrum uygulanan prematüre yenidoğanlarda tam enteral beslenmeye geçiş süresine gece /gündüz döngüsünün etkisi
The effect of the NİGHT / day CYCLE on the time of transition to full enteral nutrition in prematured newborn bomes with orafarengeal colostrum
  1. Tez No: 793118
  2. Yazar: NEHİR ULU ÖGÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Prematüre yenidoğanlarda gavajla beslenmeden total oral beslenmeye geçişin iyi bakım uygulamaları ile desteklenmesi, oral beslenme becerisinin etkin ve güvenli bir şekilde başlatılmasını sağlar. Bu araştırma, orafarengeal kolostrum uygulanan prematüre yenidoğanların tam enteral beslenmeye geçişinde oluşturulan gece gündüz döngüsünün etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Mayıs–Aralık 2022 tarihleri arasında Randomize kontrollü deneysel araştırma deseninde yapılan araştırmanın verileri, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, 28-32 gestasyon haftasında olan, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 30 deney 30 kontrol olmak üzere 60 prematüre yenidoğanla etik izinler alındıktan sonra gerçekleştirildi. Her iki grup yenidoğanların ağız boşluğuna 0.1 ml'lik kolostrum sağ ve sol bukkala 14 gün süreyle, 3 saat arayla uygulandı. Deney grubunda gündüz zemini beyaz, gece koyu renkli kuvöz örtüsü ile 12 saatlik gece-gündüz döngüsü oluşturuldu. Kontrol grubunda gece -gündüz döngüsü ünitede rutin kullanılan küvöz örtüsüyle (zemini beyaz) sağlandı.
Özet (Çeviri)
Supporting the transition from gavage alimentation to total oral alimentation in premature newborns with good care practices ensures the initiation of oral alimentation skills effectively and safely. This study was carried out to determine the effect of day and night cycle in the transition to full enteral alimentation in premature newborns who received oropharyngeal colostrum. The data of the study, which was conducted between May and December 2022 in a randomized controlled experimental research design, were collected with 60 premature newborns, including 30 experimental and 30 controls, who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Health Sciences, Training and Research Hospital of Bağcılar University, were at 28-32 weeks of gestation, and met the inclusion criteria. The research carried out after obtaining ethical permissions. In both groups, 0.1 ml of colostrum was applied to the oral cavity of the newborns for 14 days, 3 hours apart. In the experimental group, a 12-hour day-night cycle was created during the day with a white background and a dark colored incubator cover at night. In the control group, the day-night cycle was provided with an incubator cover (white background), which is routinely used in the unit.