Albino ve normal pigmentli gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nin karşılaştırmalı büyüme performansı
Comparative Growth Performance of Albino and Normal Pigmented Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 78062
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH ÇELİKKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, saf ve karışık olarak yetiştirilen albino ve normal pigmentli gökkuşağı alabalıklarının {Oncorhynchus mykiss) büyüme performansları, günlük yem tüketimleri, yem değerlendirme oranlan ve kondisyon aktörleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu varyetelerin etlerinin biyokimyasal kompozisyonları ve pazar albenileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada 0+ yaş grubuna ait ortalama 75 g ağırlığında 150 adet albino ve 150 adet normal pigmentli gökkuşağı alabalığı kullanılmıştır. Deneme, saf normal (50), katışık (25 normal ve 25 albino) ve saf albino (50) olmak üzere 2 tekerrürlü 3 gruptan oluşturulmuştur. 120 günlük çalışma sonunda, saf normal grubu 317.5+66.03 g, karışık gruptaki normaller 366.4±74.27 g, karışık gruptaki albinolar 315.3±44.63 g ve saf albino grubu 319.9±50.26 g ortalama ağırlıklarına ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the growth performance, daily feed consumption, feed conversion ratio and condition factor of albino and normally pigmented rainbow trout {Oncorhynchus mykiss) under separate and mixed culture conditions have been compared. In addition the biochemical composition of meat and consumer acceptance of both variety have been evaluated. 150 albinos and 150 normally pigmented 0+ year class fish with a mean initial weight of 75 g rainbow trout were used. Experimental design was, pure normal (50), mixed (normal 25 + albino 25) and pure albino (50). Experiment was conducted as a three group with two replica for each group. At the end of the 120 days study period mean fish weights were 317.5±66.03 g (pure normal), 366.4±74.27 g (mixed normal), 3 15.3±44.63 g (mixed albino) and 3 19.9±50.26 g (pure albino).