VISUAL prolog programı ve zeki öğretim sistemleri
VISUAL prolog programmming and intelligent tutoring system
  1. Tez No: 200288
  2. Yazar: GÖKHAN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
“If we understand the human mind, we begin to understand what we can do with educational technology.”Herbert A. Simon Bir sınıftaki her ögrencinin hazır bulunusluk ve kisisel yeteneklerini baz alan, hangi ögretim metotlarıyla daha iyi ögrenebilecegini ölçebilen, ögretim metotlarını ögrenciyi sıkmadan onun seviyesi dogrultusunda multimedia ürünleriyle zenginlestiren, ögrencinin ögrenme zorluklarını hesaplayıp bu dogrultuda kendini gelistirebilen bir sistem düsünün. nsanoglu bilgisayarı 1970'lerden bu yana egitimde kullanmaktadır. Bilgisayar Destekli Egitim(BDE), Bilgisayar Destekli Ögretim(BDÖ), sanal sınıflar, uzman sistemlerin uzaktan egitimde kullanılması bunlardan yalnızca birkaçıdır. Neyi nasıl ögretelim sorusudur bizleri en çok mesgul eden. Sorularla dolu hayatımızı belki de kolaylastıran, bizim yoklugumuzda yine bizim cevaplarlımızla bu boslugu dolduran, ögrenmeyi hızlandıran, daha keyifli hale getiren, verimli kılan sistemler giderek klasik ögretme-ögrenme yöntemlerinin yerini almakta, egitim teknolojisi giderek daha da etkin kullanılmaya baslanmaktadır dünyada. Çalısmamızda bilgisayar teknolojisinin bu en önemli 2 sorusu; ne ögretecegiz, nasıl ögretecegiz; zeki ögretim sistemleri, uzman sistemler, yapay zeka baslıkları altında cevaplanmaktadır. Zeki Ögretim Sistemleri(Intelligent Tutoring System); ?Neyi Ögretecegini, Kime Ögretecegini ve Nasıl ögretecegini bilen yapay zekâ ortak olusumunda yer alan tekniklerden yararlanarak tasarlanmıs bilgisayar programları olarak tanımlanabilir. Zeki ögretim sistemleri; BDÖ adını verdigimiz Bilgisayar Teknolojisinin egitimde uygulanmasının sistemli bir sekilde bilgisayar mühendisligi kullanılarak, yapay zekâ, uzman sistemler, yapay sinir agları gibi çalısma alanlarının da yardımıyla egitime entegrasyonudur. Bu çalısma planlı, bireyin ögrenme hızına paralel ve her türlü yardımcı teknolojiyi içinde barındıran bir çalısmadır. Ülkemizde özellikle fen bilimlerindeki akademik basarının, zeki ögretim sistemleri kullanılarak, görsel ve isitsel medyanın da yardımıyla daha üst düzeye çıkarılması saglanabilir. Tabii burada en önemli bilesen yazılımların kaliteli ve verimli ögrenmeye uygun olabilmesidir.
Özet (Çeviri)
“If we understand the human mind, we begin to understand what we can do with educational technology.”Herbert A. Simon Think about a system which base student?s abilites and student?s attendances, which considers which educations is useful, doens?t bore students when they learn something, which entertains students with multimedia devices. This system can calculate at the same time learning problems. Mankind have been using computer since 1970?s. We can say as examples; Computer Aided Instruction, Computer Aided Education, virtual classses, experts systems about e-learning. We have very very important problems. This is ?What? and ?How?. We waste our times thinking this questions for years. Education technology helps us about teaching problems and makes easy learning and speeds up learning with multimedia technology. When we use education technology we enjoy more, because we learn with more senses. We use this technology everywhere. In the class, at home and sometimes in the street. At this work we focus two questions of computer technology. ?What we will teach?? and ?How we will teach?. We will find the answer with Intelligent Tutoring System, Expert Systems and Artificial Intelligence. Intelligent Tutoring Systems; can solve the problems ?What we will teach??, Who we will teach? and ?How we will teach?? with using artificial intelligence technics. Intelligent Tutoring System is an adaptation which uses experts systems, artificial intelligence, computer technology, computer engineering, neural network. This system contains a serious plan and this system contains a lot of technology in it. In our country, especially in applied sciences, we can improve the learning with using this system. We can use also mutlimedia in learning. To improve mathematic and science problems, this is a good solution. Because this system contains visual and auditory components. At the same time, we have to solve the problems about software. If we want a good system, we should provide every useful technology in the system.