Yüksek şeker içerikli sade bar tipi kek üretiminde asesulfam potasyum, polidekstroz, laktitol ve ksantan gam kullanımının ürünün kimi kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of acesulfame potassium, polydextrose, lactitol and xanthan gum on some characteristics of high ratio bar cakes
  1. Tez No: 200573
  2. Yazar: DENİZ KIRANLI
  3. Danışmanlar: PROF. ÜNSAL ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, yüksek şeker içerikli sade bar tipi kek formülasyonunda yeralan şeker ve yağ içeriğinin polidekstroz (litesse), laktitol, asesulfam K ve ksantan gam ile ikamesinin ürünün hacim, kek yüksekliği, pişirme kaybı, doku, kek içi rengi, gözenek yapısı ve duyusal özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. İki aşamalı olarak yapılan çalışmaların ilk bölümünde standart kek formülasyonunda yeralan şekerin tamamı farklı oranlarda polidekstroz (litesse)/laktitol ve asesulfam K ile ikame edilerek şahit numuneye en yakın özelliklere sahip formülasyon belirlenmeye çalışılmıştır. İlk deneme seti sonucu belirlenen polisakkarit/laktitol ve asesulfam K miktarı sabit tutularak, örneklerin yağ içerikleri belirli oranlarda azaltılmıştır. Yağ içeriği azaltılan örneklere ksantan gam ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of acesulfame K, polydextrose, lactitol and xanthan gam as sugar and fat substitutes on cake volume, cake height, yield, texture, crumb color, pore structure and sensory charecteristics was observed. The study took place in two steps. In the first part, sugar used in the standard formulation was substituted with polidextrose/lactitol and acesulfame K and the sample which was the most similar to standard was chosen. The fat content of this sample which included constant amount of polidextrose/lactitol and acesulfame K was decreased gradually. Xanthan gum was added to the low fat content formulations.