İlköğretim ve ortaöğretim kurumları için içerik yönetim sistemi tabanlı e-rehberlik sistemi
E-guidance system based on content management system for primary schools and high schools
- Tez No: 200836
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalısmanın temel amacı merkezi bir sistem idaresinde kurumlarda ögrencilerin gelisimlerini takip etmek amacıyla uygulanan rehberlik testlerinin, degerlendirmelerinin ve ögrenci dosyalarının internet ortamında gerçeklestirilmesidir. Bu sayede ögrencilerin egitim hayatları boyunca takip edilen gelisim süreçlerinin elektronik ortamda tutulması hedeflenmektedir. Bu proje ile rehberlik hizmetleri için gerekli isgücü, zaman, maliyet ve evrak yükünün azaltılarak, bilgiye hızlı ve etkin ulasım hedeflenmektedir. Aynı zamanda ögrenci farklı kurumlara geçtiginde gerekli olabilecek anket ve envanterler ilgili kurum tarafından yetkileri dâhilinde görülebilecektir. Özellikle mesleki yönlendirme hizmetlerinde dogru seçim yapılabilmesi için etkili ve hızlı bir çözüm olarak e-rehberlik sistemi gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to realize the student?s files in the internet environment and applicated guidance tests, their values in order to follow student?s developments in the central system management. In that way, during the student?s educational life the following development process is keeping to target in the electronic environment. With this project for guidance services is to aim decreasing needed manpower, time, cost and the obligation of document, reaching to knowledge fast and effective. At the same time, inquiries and inventories about the student will be seen by related association?s authorities who have their competence when they pass to other different associations. Especially, during the educational guidance services, in order to make a perfect choice, as an effective and fast solution, e-guidance system is developed.