Ankara'daki özel liselerin etkinliğinin veri zarflama analizi ile ölçümü
Measuring the efficiency of private high schools in Ankara using data envelopment analysis
  1. Tez No: 200990
  2. Yazar: ABDULKADİR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çocukluktan gençliğe geçiş devresindeki insanların eğitimini üstlenen, onlara asgari ortak bir genel kültür veren ve onların kabiliyetleri doğrultusunda hem yüksek öğretime hem mesleğe hazırlayan Orta eğitim Türkiye için çok önemlidir. Bundan dolayı Türkiye'de liselerin etkinliğinin ölçülmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Bu tezde Ankara'daki kırk dört özel lisenin 2006 yılına ait etkinlikleri ölçülmüştür. Öncelikle, göreli etkinliklerinin ölçülmesi amacıyla Ankara'daki 60 Özel lisenin 2005?2006 yılına ait verileri incelenmiştir. Verileri çalışmaya uygun bulunan 44 adet lisenin göreli etkinliğini ölçmek için Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi kullanılmıştır. VZA, benzer işler yapan, çoklu girdi/çıktıya sahip organizasyonel birimlerin göreli etkinliğini ölçmede kullanılan matematiksel programlama tabanlı bir tekniktir. Bu çalışmada etkinlik ölçümü için üç uygulama yapılmıştır. İlk uygulamada 44 lisenin göreli etkinliği ölçülüp etkin olan ve olmayan liseler tespit edilmiştir. İkinci uygulamada özel liselerin göreli etkinliğinde etkili olan değişkenlerin etkinlik dereceleri tespit edilmiştir. Bunun için her birleşimde bir değişkeni analizden çıkaran sekiz farklı birleşimli bir analiz gerçekleştirilmiştir. v Üçüncü uygulamada bu analiz sonucunda etkin bulunan 6 Özel Lise, her denemede biri sistemden çıkarıldı ve geriye kalanların etkinlikleri ölçülmüştür. Sonuçta etkin olan 6 Özel Lisenin, içlerinden birinin sistemden çıkarılmasıyla etkinliklerini yitirmedikleri gözlenmiştir. Bu da bize ikinci uygulamada elde edilen sonuçların kararlılığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Secondary education which undertakes education of human who are in transition period between childhood to youth, gives them at least minimum common liberal education and prepares them both to higher education and to profession according to their abilities, is very important for Turkey. On account of this, measuring efficiencies of the private high schools in Turkey has an extremely different significant importance. In this thesis, the efficiencies of forty four private high schools in Ankara for the year 2006 were measured. First, the data on sixty private high schools for the period of 2005?2006 was analyzed to measure their relative efficiencies. Data Envelopment Analysis method was applied to evaluating the relative efficiencies of forty four private high schools whose data are applicable for analysis. Data Envelopment Analysis is a technique based on mathematical programming used for measuring relative efficiencies of making decision units carrying out similar activities with multiple inputs /outputs. In this study, three applications were applied for efficiency measurement. In the first application, the relative efficiency of 44 private high schools was calculated and efficient and non-efficient private high schools were determined. In the second application, efficiency degree of variable which are effective on vii relative efficiency of private high schools, was determined. Therefore, eight different combinational analyses which exclude a variable every combination were done. In the third application, one of the six private high schools which were determined as being effective in previous analyses was taken out of system in the every practice and rest of high school?s efficiency was measured. As a result, it is observed that none of six private high schools lose their efficiency even one of them was taken out of the system. This shows that the results acquired from second application are coincided.