TS EN ISO IEC 17025 standardının kalite fonksiyonu yayılımı ve çok ölçütlü karar verme teknikleri ile analizi
The analysis of TS EN ISO IEC 17025 standard with quality function deployment and multicriteria decision making techniques
  1. Tez No: 201053
  2. Yazar: ERDOĞAN OLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalısmanın amacı, TS EN ISO IEC 17025 standardı çerçevesinde kurulacak bir kalite yönetim sistemi ile ilgili gerekliliklerin yerine getirilmesi, standart gerekliliklerinin hangi faaliyetler ile karsılanacagının belirlenmesi, is gücünün planlanması, gerekli niteliklere sahip personelin atanması için çok ölçütlü karar verme teknikleri ve Kalite Fonksiyonu Yayılımı tekniklerinin bütünlesik olarak kullanıldıgı bir yöntem olusturmaktır. Bu kapsamda, öncelikle Kalite Fonksiyonu Yayılımı ayrıntılı bir sekilde ele alınmıstır. Daha sonra çok ölçütlü karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarsi Prosesi ve Analitik Ag Prosesi'ne deginilmis söz konusu yöntemlerin avantajlı yönlerinin bir araya getirildigi yeni bir çok ölçütlü karar verme yaklasımı olan Dönüsüm Yöntemi gelistirilmistir. Söz konusu yöntemin Analitik Ag Prosesi'ne yakın sonuçlar verdigi ve hesaplama kolaylıgı sagladıgı gözlemlenmistir. Daha sonra Kalite Fonksiyonu Yayılımı ve çok ölçütlü karar verme tekniklerinin bir arada kullanılması konusu ele alınmıs, gelistirilen yöntemler örnekler üzerinde degerlendirilmistir. Daha sonra TS EN ISO IEC 17025 standardı ve laboratuar akreditasyonu konusu incelenmistir. Çalısmanın yedinci bölümünde Kalite Fonksiyonu Yayılımı ve çok ölçütlü karar verme tekniklerinin bir arada kullanılarak TS EN ISO IEC 17025 standardı maddeleri analizinin yapıldıgı bir uygulamaya yer verilmistir. Öncelikle uygulamanın yapıldıgı laboratuar tanıtılmıs daha sonra TS EN ISO IEC 17025 standardı analiz edilerek, yapılması gereken faaliyetler Kalite Fonksiyonu Yayılımı ve çok ölçütlü karar verme teknikleri ile belirlenmis, gruplanmıs ve elde edilen sonuçlardan hareketle, mevcut durumda söz konusu laboratuarda istihdam edilen personelin faaliyetlere tahsisi yapılmıstır. Sekizinci bölümde sonuçlara yer verilmis, yapılan gözlemler degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to form a method that multicriteria decision making and quality function deployment techniques are used in, to meet the requirements related to quality management system which will be established in the frame of TS EN ISO IEC 17025 Standard, to determine the activities which will meet the requirements of the Standard, to plan the work force and to make the assignment of personnel who has the required qualifications. Firstly, Quality Function Deployment had been considered with in this scope. After, The Multicriteria Decision Making Techniques Analytical Hierarchy Process and Analytical Network Process had been mentioned and a new Multicriteria Decision Making approach, Transformation Method which the advantageous parts of the methods under consideration had been brought together in, had been improved. It is observed that the method gives similar results to the results that are taken with Analytical Network Process and provides calculation easiness. Afterwards, the subject about the usage of Quality Function Deployment and Multicriteria Decision Making Techniques together had been considered and the improved methods had been evaluated on examples. After, TS EN ISO IEC 17025 Standard and laboratory accreditation issue had been examined. In the seventh section of the study an application that the analysis of TS EN ISO IEC 17025 standard had been made in with using the Quality Function Deployment and Multicriteria Decision Making Techniques had been discussed. Firstly the laboratory that the application made had been introduced then the activities which are necessary to do had been determined, grouped with Quality Function Deployment and Multicriteria Decision Making Techniques and the allocation of the personnel that are employed in the laboratory in the existing case to the activities had been made. The results had been discussed and the observations had been evaluated in the eighth section.