Probiyotik olarak kullanılabilecek bazı laktik asit bakterilerinin kolesterol giderimi özellikleri ve safra tuzu dekonjugasyonu etkilerinin araştırılması
Research of cholesterol removal features and bile salt deconjugation effects of some lactic acid bacteria that can be used as probiotic
  1. Tez No: 201064
  2. Yazar: ESRA TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısmada, köy yogurtlarından izole edilmis ve ekzopolisakkarit üretimi miktarlarına göre seçilen Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus türüne ait 5 susun ekzopolisakkarit üretimi miktarları ile kolesterol giderimi oranları arasındaki iliskinin belirlenmesi ve bu susların safra tuzu dekonjugasyonu aktivitelerinin tespit edilmesi hedeflenmistir. Kolesterolün ve farklı safra konsantrasyonlarının susların gelisimi üzerine etkisi arastırılmıstır. Kolesterolün gelisimi artırdıgı ve %0,0'dan %0,3'e dogru artan safra konsantrasyonlarına baglı olarak tüm susların canlılık oranlarının düstügü tespit edilmistir. Susların %0,3'lük safra konsantrasyonundaki canlılık yüzdelerinin %0- 24 degerleri arasında oldugu belirlenmistir. Kolesterol giderimi üzerine farklı safra konsantrasyonlarının etkisi arastırılmıstır. Yüksek ekzopolisakkarit üretimine sahip olan susların (B3, ATCC 11842, G11) düsük ekzopolisakkarit üretimine sahip suslara (B2, A13) kıyasla besiortamından daha fazla kolesterolü uzaklastırabildigi belirlenmis ve en yüksek kolesterol gideriminin (%31) %0,3'lük safra konsantrasyonunda B3 susu tarafından gerçeklestirildigi gözlenmistir. Dinlenme halindeki ve cansız hücreler tarafından kolesterol giderim miktarları tespit edilmis ve bu oranların sırasıyla %4-14 ile %3-10 degerleri arasında oldugu saptanmıstır. Yüksek oranda ekzopolisakkarit üretimine sahip, safraya karsı dirençli ve kolesterol gideriminde etkili olan B3 susu seçilerek tutuklama çalısmasında kullanılmıstır. Tutuklanmıs ve serbest hücreler tarafından kolesterol giderimi çalısılmıs ve tutuklanmıs hücrelerin serbest hücrelere kıyasla kolesterol gideriminde daha etkili oldugu tespit edilmistir. Kolesterolün susların ekzopolisakkarit üretimleri üzerine etkisi arastırılmıs ve kolesterolün ekzopolisakkarit üretimini stimüle ettigi saptanmıstır. Susların taurokolik asit üzerindeki dekonjugasyon aktiviteleri arastırılmıs ve bunların %15,0-35,5 degerleri arasında oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been targeted to determine the relationship between exopolysaccharide production and cholesterol removal ratios, and bile salt deconjugation activities of 5 strains of Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, isolated from hand-made yoghurt and selected according to exopolysaccharide production capacity. Effect of cholesterol and different bile concentrations on growth was tested. It was found that cholesterol stimulated growth and according to increasing bile concentrations from 0,0 to 0,3% viability of the strains decreased. The viability of the strains was found between 0%-24% in 0,3% bile concentration. It has been studied influence of different bile concentrations on cholesterol removal. It has been confirmed that strains which produce high amount of exopolysaccharide (B3, ATCC 11842, G11) were able to remove much cholesterol from the medium than those produce low amount of exopolysaccharide (B2, A13) and the highest cholesterol removal (31%) was observed by strain B3 in 0,3% bile concentration. It has been determined cholesterol removal by resting and dead cells and it was found between 4-14% and 3-10%, respectively. For immobilization study, B3 strain which produce high amount of exopolysaccharide, resistant to bile and effective in cholesterol removal was selected. Cholesterol removal by immobilized and free cells was studied and it has been determined that immobilized cells were more effective. Influence of cholesterol on exopolysaccharide production has been tested and it was found that cholesterol stimulated production. Deconjugation activity of the strains on taurocholic acid was studied and it was confirmed between 15,0- 35,5%.