Poli(akrilamit)-sodyumaljinat, poli(akrilamit-N-izopropilakrilamit)-sodyum aljinat, poli(akrilamit-N-izopropilakrilamit) hidrojellerine lakkaz immobilizasyonu
Immobilization of laccase in polyacrilamide-sodyum alginate, poly(acrylamide-N-isopropylacyrilamide)-sodyum alginate, poly(acyrilamide-N-isoprpilyacyrilamide) hydrogels
  1. Tez No: 201081
  2. Yazar: ÖZGÜR YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalısmada, lakkaz enzimi (L), poliakrilamit-sodyum aljinat ,P(AAm)- NaAlj, poliakrilamit-N-izopropilakrilamit-sodyum aljinat, P(AAm-NPA)- NaAlj ve poliakrilamit-N-izopropilakrilamit, P(AAm-NPA), hidrojellerine hapsetme yöntemi ile immobilize edildi. Serbest lakkaz için optimum pH, 5,0, P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj ve P(AAm-NPA) hidrojellerine immobilize edilen lakkaz için sırasıyla 6,0, 5,5 ve 5,5 bulundu. Serbest7 lakkaz, P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj ve P(AAm-NPA) hidrojellerine immobilize edilen lakkaz için optimum sıcaklık 40 oC bulundu. Serbest L 4 oC da 56 gün depolandıgında, baslangıç aktifliginin % 42 sini korurken, P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)- NaAlj ve P(AAm-NPA) hidrojellerine immobilize edilen lakkazın sırasıyla % 79, % 86 ve % 91' ini korudugu gözlendi. P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj ve P(AAm-NPA) hidrojellerine immobilize edilen enzimler 10 kez tekrar kullanıldıklarında baslangıç aktifliklerinin sırasıyla % 71,% 84 ve % 77' sini korudugu gözlendi. v Serbest lakkaz, P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj, P(AAm-NPA) hidrojellerine immobilize edilen lakkaz için Km degerleri sırasıyla 6,7x10- 3 mM, 6,2x10-2 mM, 1,9x10-2 mM ve 1,0x10-1 mM ve Vmak degerleri 1,8x10-3 mM.dak-1, 1,7x10-2 mM.dak-1, 6,3x10-3 mM.dak-1 ve 2,9x10-2 mM.dak-1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, laccase enzyme (L) was immobilized using entrapment method in poly(acyrilamide)-sodyum alginate, P(AAm)-NaAlj, poly(acrylamide-N-isopropylacrylamide)-sodyum alginate, P(AAm- NPA)-NaAlj and poly(acyrlamide-N-isopropylacrylamide), P(AAm-NPA) hydrogels. Optimum pH was determined as 5,0, 6,0 and 5,5 for free laccase and enzymes which are immobilized in P(AAm)-NaAlj, P(AAm- NPA)-NaAlj, P(AAm-NPA) hydrogels, respectively. Optimum temprature was determined as 40 oC for free laccase and immobilized laccases. After 56 days of storage at 4 oC, free laccase, P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj and P(AAm-NPA) immobilized enzymes retained 42 %, 79 %, 86 %, and 91 % of their original activities, respectively. P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj and P(AAm-NPA) immobilized enzymes were retained 71 %, 84 % and 77 % of their original activities when they were used repeatedly 10 times. v Km and Vmax were calculated as 6,7x10-3 mM, 6,2x10-2 mM, 1,9x10-2 mM, 1,0x10-1 mM and 1,8x10-3 mM.dak-1, 1,7x10-2 mM.dak-1, 6,3x10-3 mM.dak-1 2,9x10-2 mM.dak-1 for free and P(AAm)-NaAlj, P(AAm-NPA)-NaAlj, P(AAm-NPA) immobilized laccase.