Yerel yönetim bankacılığı: İller bankasının değişim süreci üzerine bir inceleme
Local government banking: The case study for the changing period of İller Bankası
  1. Tez No: 201082
  2. Yazar: AHMET AVŞAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Cumhuriyetin kurulmasından sonra, savaşlarda harap olmuş ülkemizin yerel yönetimler alanında gereksinim duyulan finansmanını ve eş güdümünü sağlamak üzere 1933 yılında Belediyeler Bankası kurulmuştur. Daha sonra, karşılaşılan sorunlar nedeni ile, belediyelere teknik hizmet yardımı yapmak üzere Belediyeler İmar Heyeti oluşturulmuştur. Kentlerimizin nüfusunun hızla büyümesi, altyapı hizmetlerine olan talep ve buna paralel olarak kredi ihtiyacının artması, kurulan bankanın İl Özel İdareleri ile köyleri kapsamaması gibi eksiklikler dikkate alınarak, Belediyeler Bankası ile İmar Heyeti birleştirilerek, 1945 yılında 4759 sayılı Kanun ile İller Bankası kurulmuştur.Yerel yönetimlerin kamu niteliği taşıyan halihazır harita, imar planı, içme ve kullanma suyu, kanalizasyon, elektrik tesisi, hizmet binaları, soğuk hava depoları, arıtma tesisleri gibi alanlarda hem jeolojik-jeoteknik, hidrojeolojik etüd ve proje, hem de yapım aşamasında kontrollük hizmetlerini üstlenmek, her türlü iş makinası ve malzeme temin etmek ve bu işler için gerekli tesisleri doğrudan doğruya veya ortaklık suretiyle vücuda getirmek gibi teknik görevleri bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda borçlanma gücünü yitiren veya belediyelerin yeni yatırımlarına destek olmak amacı ile, hibe yoluyla yardımda bulunmuş, 2002 yılında kaldırılana kadar, Belediyeler Fonu aracılığı ile düşük faizli kamu kredisi olanağı sağlamıştır. Ayrıca, altyapı ve üstyapı hizmetleri açısından teknik eleman yetersizliği olan yerel yönetimlere her türlü danışmanlık hizmetini de sunmaktadır. İller Bankası, barındırdığı personeli ile konusunda uzmanlaşmış, yurtiçi ve yurtdışı eğitimlerle günümüz teknik koşullarını yakalamış ve bu birikimini de yerel yönetimlere aktararak dünya üzerindeki tek örnek niteliğinde öncü bir kamu kuruluşu olmuştur. Yukarıda önemi açıklanan İller Bankası'nın değişen dünya koşulları ile yapısı değiştirilmeye çalışılmaktadır. Kurumun aksayan yönlerini ele alacak, kurum içi yeniden yapılandırma çalışması yerine, Dünya Bankası kredileri başta olmak üzere uluslararası sermaye akımlarına kolaylık sağlayan bir kuruluş haline getirilmek istenmektedir. Köklü değişiklik yapılması halinde, belediyelerin taleplerinin tam karşılanamayacağı ve etkin hizmetlerin yerine getirilip getirilemeyeceğini tartışmak bu tezin amacıdır.
Özet (Çeviri)
After the declaration of Turkish Republic, in order to provide the required finance and coordination for local governments of after-war country, Bank of Municipalities has been established in the year of 1933. Then for the technical works of local governments Municipal Development Council has been established. With the developments in this area like the rapid increase in population, demand for the infrastructure and need for the credit to finance the technical works, Bank of Provinces has been established in 1945 with the law of 4759. This institution has some technical duties like; mapping, development plans, water and sewage systems, treatment facilities, geological and hydrogeological works, controlling works and providing equipment. Beside this, Bank has given credit to the municipalites with the Municipalites Fund till 2002, the fund has been cancelled. Lastly with its experts, Bank also provides technical assistance to the municipalites. The period in economical changes and globalization of financing funds and looking for new markets for these international funds, bring a big problem to Bank of Provinces. By the regulations coming from the World Bank and European Union to get credit, try to change the institutional structure of Iller Bankası. Municipalites are now given credits with the local sources of this country. But World Bank and European Union want to give credits with the international funds. Todays Iller Bankası is an obstacle for this scenario. So this structure must be changed for World Bank side. A new law has been prepared and waiting for the legislation. To show what kind of changes will be faced up in the future is the aim of this thesis.