Atış poligonlarında ateşli silahların kullanıldığı adli olayların incelenmesi
The investigation of forensic incidents at shooting ranges
- Tez No: 963984
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Kazalar, Forensic Medicine, Law, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Atış poligonları, kontrollü bir şekilde ateşli silah kullanımını öğrenmek ve pratiğe dökmek için tasarlanmış özel alanlardır. Atış poligonlarında meydana gelen kazalar ve intiharlar yalnızca bireysel zararlara neden olmakla kalmamakta, aynı zamanda toplumsal güvenliği ve silah kullanımına yönelik algıyı da olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma, güvenlik açıklarını tespit ederek bu tür olayların önlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'de 2005–2025 yılları arasında atış poligonlarında meydana gelen ve ateşli silahların kullanıldığı adli olaylar incelenmiştir. Olaylar; intihar, intihar teşebbüsü, kazalar, yangın ve patlamalar ile diğer başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Veriler, internet üzerinde ulusal basında yer alan haberlerin sistematik olarak derlenmesi ve içerik analizine tabi tutulması yoluyla elde edilmiştir. Toplamda 28 olay tespit edilmiş; bu olayların 11'i doğrudan intihar, 4'ü intihar teşebbüsü, 4'ü kazara yaralanma ya da ölüm, 6'sı yangın veya patlama, 3'ü ise diğer başlıkları altında değerlendirilmiştir. Bulgular, atış poligonlarının sadece sportif veya eğitim amaçlı kullanım alanı değil, aynı zamanda bireysel ve yapısal risklerin açığa çıkabildiği yüksek güvenlik gerektiren ortamlar olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle intihar vakalarının sayıca öne çıkması, poligonlarda ruh sağlığı taraması, gözetim uygulamaları ve denetim sistemleri açısından önleyici tedbirlerin gerekliliğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, İsviçre ve Hollanda gibi ülkelerdeki poligon kullanım düzenlemeleri ile karşılaştırmalı olarak tartışılmış, Türkiye'deki mevzuat ve denetim uygulamalarına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Shooting ranges are designated areas specifically designed for learning and practicing the controlled use of firearms. Incidents of accidents and suicides that occur at shooting ranges not only cause individual harm but also negatively affect public safety and societal perceptions regarding firearm use. This study aims to contribute to the prevention of such incidents by identifying security vulnerabilities. This study examines forensic incidents involving firearms that occurred at shooting ranges in Turkey between 2006 and 2025. The incidents are categorized under suicide, attempted suicide, accidents, fires and explosions, and other types. Data were obtained through systematic compilation and content analysis of news reports published in national media sources. A total of 28 incidents were identified: 11 direct suicides, 4 attempted suicides, 4 accidental injuries or deaths, 6 fires or explosions, and 3 classified under other categories. The findings indicate that shooting ranges are not only used for sporting or educational purposes but also represent environments where individual and structural risks may arise, requiring strict safety protocols. The high incidence of suicides particularly emphasizes the need for mental health screenings, monitoring practices, and regulatory systems as preventive measures. The results are discussed in comparison with regulatory frameworks in countries such as Switzerland and the Netherlands, and recommendations are provided regarding relevant legislation and oversight in Turkey.