Farklı yapım teknikleri ile üretilen masif ahşap panellerin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical and mechanical properties of edge glued wooden panels (EWP) produced with various manufacturing techniques
- Tez No: 201153
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalısma, farklı teknikler ile elde edilen ve piyasada mevcut bazı masif ahsap panellerin (MAP) teknolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Bu maksatla, Dogu kayını (Fagus orientalis L.), Uludag göknarı (Abies bornmülleriana Mattf.) ve kızılçam (Pinus brutia Ten.) odunlarından düz, disli ve üçgen biçimli çıtalar kleiberit ? 303 ve dorus ? MD073 tutkalları ile teget ve radyal kesis yönlü olacak sekilde yapıstırılarak en birlestirme metodu ile MAP elde edilmistir. Elde edilen panellerden; TS 11971'e göre, liflere paralel ve dik yönde egilme, liflere dik yönde çekme direnci örnekleri, TS 2470 `e göre yogunluk, TS 4083 ve TS 4084'e göre daralma ve genisleme örnekleri hazırlanmıstır. Liflere paralel ve dik yönde egilme ve liflere dik yönde çekme deneylerinde TS 11971, agaç malzemelerin yogunlugu deneylerinde TS 2472, boyutsal degisim (daralma ve genisleme) deneylerinde TS 4083 ve TS 4084 esaslarına uyulmustur, Sonuç olarak; liflere dik yönde egilme direncinde kayın ? disli ? dorus etkilesimi (119,40 N/mm2), liflere paralel yönde egilme direncinde kayın ? radyal ? disli ? dorus etkilesimi (16,39 N/mm2), liflere dik yönde çekme direncinde kayın ? radyal ? disli etkilesimi (5,06 N/mm2) en iyi sonucu vermistir. Boyutsal degisim deneylerinin sonuçlarına göre de; boyuna yönde genislemede kayın ? disli ? dorus etkilesimi (% 0,39), enine yönde genislemede kayın ?radyal ? dorus etkilesimi (% 1,22), boyuna yönde daralmada kayın ? disli ? kleiberit 303 etkilesimi (% 0,09), enine yönde daralmada kızılçam ? radyal ? üçgen etkilesimi (% 1,04) en iyi sonucu vermistir.
Özet (Çeviri)
In this study, technical properties of Edge Glued Wooden Panels (EWPs) in the market which were made by different techniques were investigated. EWP?s were made of the woods of Oriental Beech (Fagus orientalis L.), Duglas Fir (Abies bornmülleriana Mattf.) and Calabrian Pine (Pinus brutia Ten.). Plain, triangular and finger edge joints and kleiberit-303 and dorus- MD073 glues were used in order to get edge glued wooden panels by considering radial and tangential grain directions. The samples used in bending and tensile strengths, density, shrinking and swelling tests were prepared in accordance with the standards of TS 11971, TS 2470,TS 4083 and TS 4084, respectively. Bending and tensile tests in parallel and perpendicular to the grain direction were made in accordance with the TS 11971, density of the wooden materials were made in accordance with the TS 2472, dimensional changes (swelling, shrinking) were made in accordance with the TS 4083 and TS 4084. The interaction beech ? finger joint ? dorus glue in bending strength in perpendicular to the grain direction (119,40 N/mm2), the interaction of beech ? finger joint ? dorus glue in bending strength in parallel to the grain direction (16,39 N/mm2) and the interaction of beech ? radial direction ? finger joint in tensile strength in perpendicular to the grain direction (5,06 N/mm2) give the best results. According to the results of dimensional changing, the interaction of beech ? finger joint ? dorus glue in swelling in the longitudinal direction (% 0,39), the interaction of beech ? radial direction ? dorus glue in swelling in transverse direction (% 1,22), the interaction of beech ? finger joint ? kleiberit 303 glue in shrinking in the longitudinal direction (% 0,09) and the interaction of Calabrian pine ? radial direction ? rectangular edge joint in shrinking in transverse direction gives the best results.