Fotolvoltaik enerji ve taşıtlarda kullanımı
Photovoltaic energy and usage in vehicles
- Tez No: 201160
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KINCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günes enerjisinin gelisen teknoloji ve istenilen düzeyde performansın elde edilmesi sonucunda yakın gelecekte en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının basında olması beklenmektedir. Mevcut teknoloji ile dahi fotovoltaik enerjinin kullanılmasının kaçınılmaz oldugu alanlar mevcuttur ve bu çalısmada da öncelikle günes enerjisi ve günes enerjisi ile fotovoltaik enerji üretimi incelenmesi ile birlikte bu alanlara da deginilmistir. Temel bir sistem ve bilesenleri göz önüne alınarak ihtiyaca göre çesitli ekleme veya çıkarmalar ile muhtelif uygulamalar adapte edilebilecek bir sistemin geneli tanıtılmıstır. Fotovoltaik sistemin tasıtlarda kullanımına deginilmis, böyle bir araçta bulunan çesitli sistemlerde yaklasımın nasıl olması gerektigi gösterilmistir. 2005 Agustos ayında Türkiye'de TÜBTAK tarafından düzenlenen günes arabaları yarısına katılım sırasında elde edilen birikimler yansıtılarak bir günes arabası hazırlanırken ortaya çıkması muhtemel sorunlara yogunlasılıp bu sorunların nasıl çözülecegine dair yaklasımlar verilmistir. Bir günes arabası için çok degerli olan enerji kazanımının önemine ilaveten, dogru degerlerin elde edilebilmesi için kullanım sartlarındaki günes hücresi performans degerlerinin hesabı yapılmıstır. Kullanım sartları olarak günes ısınımı ve sıcaklıgın günes hücreleri üzerindeki etkisi çalısılmıstır Bu hesaplama sırasında karsılasılan çok degiskenli transandant denklemlerin çözümünde ?Mathematica 5.1? adlı program kullanılmıs olup gerekli program kodları da metin içerisinde verilmistir. Bulunan degerler ile bu hesaplamaların yapılmadıgı takdirde kullanılacak degerler karsılastırılarak bu hesaplamanın getirisi degerlendirilmistir. Anahtar kelimeler : fotovoltaik ( FV ) enerji, günes hücresi, günes pili, günes hücresi verimi, günes pili verimi, sıcaklık etkisi, ısınım etkisi, pratikteki verim, uygulamadaki verim.
Özet (Çeviri)
Even it is not so yet, solar energy is expected to be the on the top of the renewable energy resources in the close future after obtaining the desired performance with the devoloping technology. Even with the recent technology, there are some ares in that the use of solar technology is necessary, which is also explained in this study, after the expression of the solar energy and obtaining photovoltaic energy with this solar energy. In this connection, firstly solar energy and producing fotovoltaic energy from it was studied. Considering a basic system and it?s components, a system which can be adapted to various applications by some modifications was explained. The application of the fotovoltaic energy on vehicles was informed, the approach to the subsytems of such a vehicle is advised. The probable problems which can occur during manufacturing a solar car and solutions of those are also given, using the experience obtained during the solar car races which was organised by TUBITAK in August 2005. In consequence to the importance of the limited energy available for a solar car, the calculation of the performance datas of a solar cell under the practical conditions was done. As practical conditions, the effect of the illimunation level and temperature on the solar cell is investigated. The multi variable transcendental equations faced during these calculations were solved with ?Mathematica 5.1?. The necessary program codes for the solution of those equations are given along the thesis text. In the conclusion part, the datas found were compared with the datas which were obtianed disgarding the operational conditions and the benefits of these calculations were discussed. Keywords : photovoltaic ( PV ) enerji, solar cell, solar cell efficiency, heat effect, illimunation effect, practical effiecieny, operational efficiency.