Harita çoğaltımı ve uygulaması
Map reproduction
  1. Tez No: 201243
  2. Yazar: ONUR TUNÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
!nsanlık tarihinin en eski ileti“im araçlarından olan haritaların ço#altımı, günümüze dek uzanan tarihsel geli”im süreci içerisinde; dinami#ini sürekli koruyan bir ilerleme kaydetmi“tir. Geçmi”ten günümüze kadar uzanan söz konusu süreçte; harita ço#altımı çe“itli evrelerden ve de#i”imlerden geçmi“tir. !lerleyen teknolojiyle birlikte gittikçe spesifikle”en ço#altım teknikleri, baskı a“amasında çok daha verimli çözümler üretmeye olanak sa#lamaktadır. Bu tezde, harita baskısının iyi sonuç verebilmesi için sadece harita bilgisinin yeterli olmadı#ı; iyi bir harita bilgisinin yanında, haritanın basım a”amasında ya“anacak problemlerin öngörülmesi için yetkin matbaa bilgisine de ihtiyaç duyuldu#u ortaya konmaktadır. Haritanın baskı sürecinde, do#ru sonuçlara ula”manın yolu; belirli bir sıra ve spesifik bilgiler ı“ı#ında, haritanın önceden tasarlanması, harita kurgusu, kullanılacak baskı yöntemi ve genel matbaa bilgisiyle belirlenir. Baskı sürecinde genel hatlarıyla bilinmesi gereken teknikler sorunsuz ve hatasız harita üretimi açısından önemlidir. Önceden tasarlanmadan ve eksik matbaa bilgisiyle üretime giren haritalarda gözden kaçırılması olası ayrıntılar, geri dönülmesi imkansız sonuçlar do#urabilir. Gerek zaman, gerek kalite, gerekse ekonomik anlamda istenmeyen sonuçlarla kar”ıla“mamak için; harita bilgisi, yetkin bir matbaa bilgisiyle örtü”türülmelidir. Bu tezde, genel hatlarıyla baskı öncesi harita orijinalinin ne“ekilde hazırlanması gerekti#inin ve baskı a”amasında hangi yolların izlenmesiyle do#ru sonuçlara ula“ılabilece#inin üzerinde durulacaktır. Bu tezin uygulama kısmında Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Kampüsü'nün haritasının orijinali hazırlanmı”, prova baskısı alınmı“ ve dijital ço#altımı yapılmı”tır. Tez yedi bölümden olu“maktadır. !lk bölüm giri”bölümüdür. !kinci bölümde, harita ço#altımına ve harita ço#altım ihtiyaçlarına detaylı“ekilde yer verilmi”tir. Üçüncü bölümde harita kullanım alanlarına göre türlerinden basedilerek ço#altım i“lemleri açısından incelenmeye çalı”ılmı“tır. Dördüncü bölümde haritanın sahip oldu#u özelliklere yer verilmi”tir Be“inci bölümde klasik ve modern baskı tekniklerinin haritacılık açısından uygunlu#u incelenmi”, baskı teknikleri hakkında bilgi verilmi“tir. Altıncı bölümde orijinalin hazırlanmasından, baskı alınmasına kadar uzanan süreç içerisinde kaydedilen a”amalar ve üzerinde bu a“amaların birebir görülebildi#i, tezin uygulama kısmına yer verilmi”tir. Son bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde, tezin önceki bölümlerinde anlatılanlar de#erlendirilmi"tir.
Özet (Çeviri)
The reproduction of maps - oldest way of human communication - has saved its progress dynamic in whole terms of historical development. In this term of development, map reproduction has set different phases and alternations. Along with the improvement in technology, printing methods have become more specific in order to get the most efficient results in printing process. In this thesis, not only having competency in map reproduction, but also having adequate printing knowledge is acquired to have the best result in map reproduction is shown. In the printing term of a map, steps should be applied to the project in right order with proficiency, such as; planning, editing, choosing the appropriate printing method and general competency in printing. Otherwise, the unexpected details can cause irrecoverable results on the imprint issue. In order to get the best result, sufficient knowledge on map reproduction and printing is required. This thesis deals with phases among preparing the original first draft of the map and getting the map reproduced with the most accurate printing method. In the apllication of this study, original map of the YTU Yildiz Campus is prepared and printed by using two different printing methods. This study consists of five chapters. In chapter one, an introduction part is given. In chapter two, the features of maps and the demand on map printing are given in details. In chapter three, the printing methods are given. Chapter four is the application chapter. This chapter gives information abot the whole process about the application. Chapter five is the conclusion chapter.