Direct use of PGV for estimating peak nonlinear oscillator displacements
Doğrusal olmayan maksimum tek dereceli sistem deplasmanı tahmininde maksimum yer hareketi hızının kullanılması
- Tez No: 201793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN D. AKKAR, PROF. DR. M. SEMİH YÜCEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tarihi yıgma yapılar, yapıldıkları dönemin sosyal, arkeolojik, estetik, ekonomik, politik, mimari ve teknik özelliklerini yansıtan önemli kültür varlıklarıdır. Zaman içerisinde bu yapılar dogal ve insan kaynaklı çesitli afetlere maruz kalmıs, bir kısmı bir sekilde ayakta kalabilmisken büyük çogunlugu ise tamamen yıkılmıstır. Ayakta kalan yapıların dısarıdan gelebilecek bir etkiye karsı oldukça savunmasız ve güçsüz durumda oldmaları nedeniyle ayakata kalabilmeleri için bir takım güçlendirme islemlerine gerek duyulmaktadır. Orjinal dokunun korunması ve müdahalenin kapsamı gibi iki ana unsur üzerinde tarihi yapılara uygulanacak müdahaleleri düzenleyen ve uluslararası hükümlere uygunluk gösteren çok genis bir yelpaze de güçlendirme islemleri yapılmaktadır. Bu çalısmada, çelik iskelet sistemlerini kullanma esasına dayalı bir güçlendirme yöntemi gelistirilmistir. Bu yöntemde, güçlendirilen yapının, orjinal durumundaki davranısına yakınlastırılması amaçlanmıstır. Çalısma dahilinde davranıs özelliklerini gözlemlemek üzere üç boyutlu bir yıgma yapı model hazırlanmıs ve ikinci bir model olarak bazı tasıyıcı elemanlar çelik iskelet sistemleri ile degistirilmistir. Davranısı belirlemek üzere yapılan analizler sonlu elemanlar platformunda gerçeklestirilmistir. Sonuç olarak, bu yöntemin restorasyon prensiplerine uyarak yapının orjinal davranısına yakınlasma da basarılı sonuçlar verdigi gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Historical masonry structures are important cultural assets which reveal the social, archaeological, aesthetic, economical, political, architectural and technical features of their times. Within the course of the time, the structures have been exposed to the destructive effects of the nature and the man. Some has been able to survive somehow and others were totally ruined. Most of the remained structures are in vulnerable condition to upcoming effects and for the continuity of their presence, structural strengthening applications are needed. A variety of applications are used with different levels of respect to original fabric and different extents of intervention within the principles of international charters that regulate the intervention on historical monuments. In this study, a method of strengthening for the historical masonry constructions is developed in a general sense by the use of steel skeleton systems. In the proposed methodology, it is aimed to approach the intact structural conditions as much as possible in the strengthened structure. For the study a 3D model is created to compare the behaviors of the intact and the modified structure. In the modified model some structural elements are replaced by the steel skeleton system as a strengthening application. The behavioral investigation of the two models is performed in the finite element platform. Finally, it is certified that this methodology successfully efficient in approaching the original intact condition of the structure under concern as well as complying with the restoration principles.