Farklı matriks yapılara sahip küresel grafitli dökme demirlerin mekanik ve işlenebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and machinability properties of ductile irons which have different matrix structure
  1. Tez No: 202274
  2. Yazar: KADİR KAAN KIRCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
FarklıMatris Yapılara Sahip Küresel Grafitli Dökme Demirlerin Mekanik ve İşlenebilirlik Özelliklerinin Araştırılması Kadir Kaan KIRCALI Bu çalışmada farklımatris yapılara sahip küresel grafitli dökme demirler üzerinde çekme ve işlenebilirlik testleri yapılmıştır. Bu farklımatris yapılarıelde edebilmek için numuneler farklıısıl işlemlere tabi tutulmuşve bunun sonucunda farkıoranlarda ferrit ve perlit içeren perlitik-ferritik mikro yapıve temperlenmişmartenzitik mikro yapıelde edilmiştir. Testlerde bu malzemelere ek olarak döküm sonrasıısıl işlem görmemişmalzeme de karşılaştırma yapmak amacıile kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda farklıısıl işlemlere tabi tutulmuşbu malzemelerin işlenebilirlik etüdü yapılmıştır. Sabit kesme hızı, ilerleme ve talaşderinliğinde yapılan testlerde, işlenebilirlik takım aşınmasına, yüzey pürüzlülüğüne ve kesme kuvvetlerine bağlıolarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya ek olarak bazımalzeme gruplarında ilerlemenin takım aşınmasına ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi incelenmiştir. İşlemler sırasında kesme sıvısı kullanılmamıştır. Farklıiçyapılara sahip bu malzemeler üzerinde çekme deneyleri yapılarak ısıl işlem sonucunda malzemelerde oluşan çekme dayanımıve uzama değişiklikleri incelenmiştir.Elde edilen bu mekanik özellikler ve işlenebilirlik değerleri ile farklı matris yapılara sahip küresel grafitli dökme demirlerin karşılaştırılmasıyapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Küresel grafitli dökme demir, işlenebilirlik, mekanik özellikler, ferritik/perlitik matris yapı, martenzitik matris yapı
Özet (Çeviri)
In this study the macninability and tensile tests were carried out onto ductile iron specimens which have various matrix structure. Through numerous heat treatments , pearlitic-ferritic matrix structures which have different amount of ferrite and tempered martensitic matrix structutres were obtained. In addition to these structures as cast material were also used in tests for comparision. In machinability tests, cutting speed, feed rate and depth of cut were constant and machinability is evaluated through tool wear rate, surface roughness and cutting forces. Another test is carried out on some specimens to identify the effects of feed rate onto the tool wear rate and surface roughness. There is no cutting fluid were used during tests. By tensile tests the effect of matrix structure onto the tensile strength and elongation of the specimens were investigated.With these test results different matrix structures? mechanical properties and machinability were compared. Keywords : Ductile iron, machinability, mechanical properties, ferritic/pearlitic matrix structure, martensitic matrix structure