Uludağ'ın subalpin kuşağında yayılış gösteren bodur çalı topluluklarının topraklarında azot mineralleşmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on nitrogen mineralization potentials in soils of dwarf shrub communities on sub-alpine belt of Uludağ
  1. Tez No: 202356
  2. Yazar: BAHAR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalısmada Uludag'ın subalpin ve alpin bölgesinin karakteristik bitki toplulukları olan bazı bodur çalı topluluklarının (Astragalus angustifolius, Vaccinium myrtillus-Juniperus communis ve Juniperus communis) topraklarında (0-15 cm) azot minerallesme potansiyelleri laboratuar sartlarında standart inkübasyon yöntemi (%60 su tutma kapasitesi ve 20 0C) kullanılarak arastırıldı. Bazı toprak ortam etmenleri [(toplam N (% ve kg/ha), organik karbon (% ve kg/ha), C/N oranı, su tutma kapasitesi ve pH] ve azot minerallesme oranlarına göre topluluklar karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, nitrogen mineralization was investigated by standart incubation method in soils (0-15 cm layer) of dwarf shrub plant communities (Astragalus angustifolius, Vaccinium myrtillus-Juniperus communis and Juniperus communis) which are characteristic plant communities of alpine and subalpine belt of Uludag. We compare dwarf shrub communities according to some soil parameters [(total N (% and kg/ha), organik C (% and kg/ha), C/N ratio, Water Holding Capacity (WHC%) and pH] and mineralization ratios.