On Noetherian rings
Noether halkaları üzerine
  1. Tez No: 202397
  2. Yazar: EVREN ZIPLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BİLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalısmanın amacı; Noether halkalarını ögrenmek, kısa ve hemen hemen kısa modüller arasındaki iliskileri vermektir. Tezin arastırma asamasında; Noether halkaları ve Prüfer p-grupları arasındaki iliski incelenmistir.Ayrıca; kısa, hemen hemen kısa modüller ve hemen hemen Noether modüller karsılastırılmıstır.Yapılan arastırma sonucunda; kendisi Noether halkası olmayan ama her bir alt halkası Noether halkası olan halkaların bir Prüfer p-grubu üzerinde sıfır halkası oldugu ve kısa modüllerin aynı zamanda hemen hemen kısa modüller oldugu ispatlanmıstır.Ve ayrıca, hemen hemen Noether modüllerin, hem kısa modüller hem de hemen hemen kısa modüller oldugu ispatlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is learning Noetherian rings, giving the connections short and almost short modules. In the research stage of this thesis; the connection Noetherian rings and Prüfer p-groups was observed. In addition; short , almost short modules and almost Noetherian modules were compared. According to the results of the questionnaire that was organise with this study; it was proved that non-Noetherian rings, for which each proper subring is Noetherian, are the zero ring on a Prüfer p-group and short modules are also almost short modules. And also, it was proved that almost Noetherian modules are short modules and almost short modules.