The conjoint analysis in determination of the consumers preference
Tüketici tercihlerini belirlemede konjoint analizi
  1. Tez No: 202412
  2. Yazar: ESRA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA FİRUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Konjoint Analizinin teorik ve kavramsal çerçevesini çizerek, konunun pratik düzlemdeki uygulamasını gerçekleştirmektir. Çalışma için gerekli olan teorik çerçeve oluşturulduktan sonra, üniversite tercih aşamasında bulunan öğrencilerin, girecekleri üniversitelerin seçiminde etkili olan faktörler, Konjoint analizi ile belirlenmiştir. Çalışmada, üniversite seçimini etkileyen 9 farklı faktör, üniversitenin ünü, eğitim sistemi, türü, kütüphanedeki kitap sayısı, kampus türü, üniversitenin yeri, eğitim dili, akademik personelin yapısı ve toplam öğrenci sayısı olarak literatürde yer alan benzer çalışmalarda kullanılan faktörler dikkate alınarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında hazırlanan anket, üniversite sınavına girecek olan ve İzmir'de faaliyet gösteren çeşitli dershanelerde eğitim gören 173 öğrenciye uygulanmıştır. Konjoint Analizinin uygulanmasından sonra, öğrencilerin üniversite seçimlerini etkileyen faktörler arasından önem derecesine göre belirlenen ilk üç faktör sırasıyla; üniversitenin ünü, üniversitenin türü ve kütüphanedeki kitap sayısıdır. Sonuç olarak, bu çalışma üniversiteye aday öğrencilerin üniversite tercihlerini etkileyen en önemli kriterleri belirleyerek literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu kriterler yapılan bir uygulamayla Türkiyede ki üniversiteler için belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conceptualize the method of Conjoint Analysis through its application. In doing so, Conjoint Analysis is applied to a study which aims to determine the factors influencing selection of university among candidate students for university. Concerning the factors which affect the decision of students about university selection, in this study, 9 factors are listed depending upon the literature survey in the same area. These factors are the type of education system, the number of books in the library, university?s reputation, campus style, the location of university, education language, the profile of academic personnel, type of the ownership of university and the total number of students of the university. The questionnaire has been responded by 173 university candidate students as the sample of this study. The students were selected from different institutions that are giving preparation courses for University Entrance Exam. The questionnaire has been conducted in Izmir region. The results of the study which were interpreted through Conjoint Analysis indicated that the first three important factors in the decision making about university selection, (1)university?s reputation (2)type of the ownership of university (3)number of books in the library. Consequently, this study contributes to the literature in terms of theorizing Conjoint Analysis through conducting a study on determining the most important criteria of university selection. The application of this questionnaire also provided an analysis about the preferences and criteria of Turkish university candidates in deciding their university choice.