Bizmut tabanlı süperiletken seramiklerde katkı atomları ile yapı analizi
The structure analyse with doping atoms on bizmuth based ceramic superconducters
  1. Tez No: 202419
  2. Yazar: GÜLDENİZ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada süperiletken seramik Bi1,75Pb0,25Sr2Ca2Cu3-xSbxOy sisteminde Sb katkısının kritik sıcaklığa, süperiletkenliğe ve yapısal özelliklere etkisi incelenmiştir. Cu' ın Sb ile kısmi yerdeğiştirmesi x=0,00-0,20 katkılama oranı aralığında araştırıldı. Katıhal Reaksiyon Yöntemi ile hazırlanan örnekler, 450-500 MPa pelletleme basıncı uygulandıktan sonra 850 o C' de sinterlendi. Manyetizasyonun sıcaklığa bağımlılığı ve kritik sıcaklık, 55 Oe manyetik alan uygulanarak VSM sisteminde ölçülmüştür. X-ışını toz difraksiyon (XRD) yöntemiyle örneklerin süperiletkenlik fazları ve buradan da kristal örgü parametreleri saptandı. Örneklerin mikroyapıları hakkında bilgi almak için, farklı büyütmelerde taramalı elektron mikroskobu (SEM) fotoğraflarından yararlanıldı. EDAX analizlerinden örneklerin çeşitli bölgelerindeki elementlerin ağırlık oranları araştırıldı. Bu ölçümler ile tüm örnekler karakterize edildi. XRD ölçümleri, x-ışını toz kırınım yöntemiyle yapılmıştır. Örneklerin tanecikli yapısı hakkındaki veriler; x2000, x3500, x8000, x10000, x15000 büyütmeli Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) mikrofotoğrafları ile saptanmıştır. Ayrıca EDAX analizleri ile örneklerin farklı bölgelerindeki elementlerin yoğunlukları incelenmiştir. Son olarak tüm örnekler için Arşimed Prensibinden yararlanılarak yoğunluk değerleri belirlenmiştir. Bu araştırma sonucun da Sb2O3 katkısının x = 0,10 oranında yapılması yapının süperiletkenlik özelliklerine olumlu etkileri görülmüştür. Katkı oranı arttırıldıkça yapının bozulduğu ve süperiletkenlik fazlarının görülmemeye başlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effect of Sb doping on the critical temperature, sperconductivity and structural properties of Bi1,75Pb0,25Sr2Ca2Cu3-xSbxOy ceramic superconducters were investigated. Partial molar replacement of Bi by Sb was investigated in x=0,00-0,20 substitutional range. Samples, which were prepared by conventional solid state reaction method; sintered at 850 0C after applying pelletization pressure at 450-500 mPa range. Critical temperatures of samples and magnetization-temperature dependence were determined by VSM system applying 55 Oe magnetic field. XRD measurements were done by powder x-ray diffraction method. Superconductor phases and crystal lattice paremeter were determined. Data on the microstructure of samples were obtained from scanning electron microscope (SEM) photographs. The weight ratios of elements in different regions of sampleswere investigated by EDAX analysis. Data on the granular structure of samples were obtained from scanning electron microscope (SEM) photographs with x2000, x3500, x8000, x10000, x15000 magnifications. The density values for all samples were determined by using Arshimed methods. Comparison the results obtained from magnetizaion- temperatre, XRD measurements, SEM microphotographs and calculated unit cell paremeters indicate that the strucural and superconducting properties are better for sample C (x=0,10). Superconductivity phases were disappeared and structure was disordered by increasing doping ratios.