Gönüllü yönetimi yaklaşımlarının uluslararası organizasyonlarda kullanımı: EXPO 2016 Antalya örneği
The application of volunteer management approaches in international organizations: EXPO 2016 Antalya as an example
  1. Tez No: 532809
  2. Yazar: ÖZHAN NEBİ SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN YELGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Birinci bölümde, gönüllülüğün ve organizasyonlar açısından gönüllü yönetiminin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilmek amacıyla daha derin bir kavramsal çerçeve oluşturabilmek adına sosyal sorumluluk kavramı hem kurumsal hem de bireysel boyutta ele alınmıştır. Böylece çalışmanın arka planını oluşturan ve gönüllülüğü teşvik eden bireysel sorumluluk ile gönüllü yönetiminin dayanağı olan sosyal sorumluluk konusunun irdelenerek kavramların daha anlaşılır bir zemine oturtulması amaçlanmıştır. İkinci bölümde Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi ele alınmıştır. Gönüllülük kavramı, toplumsal bütünlük ve refahın sağlanması için birey ve kurumların hem tüketici-üretici hem de vatandaş olarak çevreye ve dünyaya karşı sorumlu olması şeklinde açıklanabilir. Özellikle 2000'lerde yaşanan gelişmelerle, gönüllülüğü bir kurum olarak görme ve yaşatma fikri önem kazanmıştır. Bireysel gönüllülük ve kurumsal gönüllülük olarak ele alınabilen kavramda, kişilerin neden gönüllü olmadıklarını bilmek, gönüllü olma motivasyonlarını bilmekten daha önemlidir. Dolayısıyla bu nedenlerin içerisinde bulunan kurumsal sebepler, gönüllü yönetim modelinin hazırlanmasında da belirleyici olabilir. Gönüllülerin yönetimi söz konusu olduğunda, ücretli çalışanların yönetiminden daha farklı bir noktada olduğu, bu sebeple de geleneksel insan kaynakları yönetimi modelleri ile tam olarak gerçekleştirilemeyeceği gerek akademisyenlerin, gerekse saha çalışanlarının anlaşmaya vardığı bir husustur. Farklı yaklaşımların söz konusu olduğu gönüllü yönetiminde en belirgin olarak bilinen yaklaşımlar Program Yönetimi (Amerikan ya da İşyeri Modeli) ve Üyelik Yönetimi (Avrupa)'dır. Üçüncü bölümde, EXPO Organizasyonları ele alınmıştır. Genel anlamda dünyada yapılan EXPO'ların amaç ve çeşitlerine değinilerek EXPO organizasyon yapısının anlaşılması sağlanmış, ülkemizin EXPO katılımları hakkında bilgi verilerek EXPO 2016 Antalya hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bu şekilde söz konusu uluslararası organizasyonun yapısının anlaşılması ile gönüllülerin ve gönüllü yönetiminin entegrasyonunun anlaşılabilir hale gelmesi hedeflenmiştir. Son bölümde ise, nicel ve nitel veriler derlenerek EXPO 2016 Antalya organizasyonunda uygulanan gönüllü yönetim sistemi hakkında adımlar belirlenmiştir. Erdoğan (2014) tarafından hazırlanmış olan 20 soruluk“gönüllü yönetimi ve sosyal girişimcilik”anketi EXPO organizasyonuna uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the first chapter, there is explained social responsibility by using both of personal and corporate to provide better understanding the importance of volunteerism and volunteer management for the organizations. Thus, there is aimed to make clarify personal responsibility which is encouraging the volunteerism, and social responsibility which is basic of volunteer management. In the second chapter, there is discussed volunteerism and volunteer management. Volunteerism is a conception which covers responsibility related with social welfare both of as a citizen and corporate. It is more important to know why people are not volunteers than to know their volunteering motivation. Therefore, this causes could be determined the balance in the preparation of the volunteer management model. In the case of volunteer management, there are differences between the management of salaried workers and volunteers so both academicians and field workers are agreed that they cannot use traditional human resource management models for the volunteers. The most notably known approaches in voluntary management where different approaches are concerned are Program Management (American or Workplace Model) and Membership Management (Europe). In the third chapter, EXPO Organizations are discussed. In general terms, EXPO organizational structure was explained by referring to the purpose and types of EXPO's made in the world and detailed information about EXPO 2016 Antalya was given related with EXPO participation of our country. In this way, it is aimed to make clarify of the structure of the EXPO 2016 Antalya as an international organization. Also it is purposed to provide better understanding about integration of volunteers and volunteer management in the organization. In the last part, qualitative data were compiled and steps were taken about the voluntary management system implemented in EXPO 2016 Antalya organization. The 20-questions“volunteer management and social entrepreneurship”questionnaire prepared by Erdoğan (2014) was adapted to the EXPO organization.