Kuşadası'ndaki ikincil konut alanlarının turizme girdi sağlayacak bir kaynak olarak değerlendirilmesi amaçlı kentsel tasarım projesi-Kadıkalesi örneği
Urban design project where to goal is to focus on second homes within Kuşadaşı; as a main source of income to tourism-Kadıkalesi example
- Tez No: 202482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
1960'lı yıllardan sonra dünyadaki ulasım alanındaki gelismeler, otomobil sahipligi, otoyol nitelik ve niceliklerinin hızlı artısı, ücretli izin, sendikal haklar, sosyal güvence olgularındaki çalısanlar lehine gelismeler sonucunda turizm sektörü önemli bir ivme kazanmıstır. Bu ivmeyle birlikte, gayrimenkule dayalı rantın yüksek oldugu, enflasyonist politikalar izleyen ülkelerde, kıyılardaki plansız gelisme, küçük tasarruf sahiplerini konut kooperatifleri aracılıgı ile gelistirilen ikincil konut yatırımlarına yöneltmistir. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında bu düsünce ile binlerce konut üretilmistir. Neticede, kıyılarımızda yılın sadece 2?3 ayında kullanılan binlerce konut stoku meydana çıkmıstır. Bu olusumların neredeyse bütünü turizm potansiyelinin çok yüksek oldugu kıyı kesiminde bulunmaktadır. Ülke ekonomisine hiçbir katkı saglamayan bu ölü yatırımların turizm sektörüne kazandırılması, hem ikincil konutların bulundugu bölgeler, hem de ülke turizmine ve refahına büyük katkı saglayacak, aynı zamanda yerel yönetimler açısından büyük sorunlar doguran bu alanların yarattıgı problemler ortadan kalkacaktır. Bu çalısmada, ülkemizdeki ikincil konutların turizme kazandırılması için, seçilen pilot bölge örneginde uygulamaya yönelik bir model ve proje gelistirilmistir. Çalısmanın asıl amacı, seçilen bölgenin ve bölgedeki ikincil konutların turistik amaçlı kullanıma yönelik dönüsümlerini saglamak üzere bir kentsel tasarım projesi gelistirmek ve kentsel tasarımın araçsallıgından yararlanarak, fiziksel bir planlama sorununu çözmektir. Çalısmanın bir diger amacı da ikincil konutların ülke turizmine ve ekonomisine kazandırılma yöntem ve modellerinin arastırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
After 1960?s the tourism sector has gained an acceleration due to the improvements in transportation, increase in automobile ownership, increase in quantity and quality of highways, more payed vacations, better union rights and the improvements of social security concerns for the sake of the workers. This acceleration had some effects on the countries in which the governments follow inflationist politics like unplanned developments in sea shores and unjust prices and gains in real estate. Especially by the sea coast of the Aegean Sea and the Mediterranean Sea, thousands of residences have been produced with these purposes. As the result, a big residence stock of thousands has emerged which is used only for 2 or 3 months a year. Almost all of these formations are located atong the sea shores where there is a high tourism potential. These unfortunate investments which add nothing to the national economy can be gained in terms of the tourism sector. Therefore these facility sites can add value to national tourism sector and income, and also the problems caused by these sites to the local govermances can be decreased. In this study, an applicational model and project is developed and presented on a pilot example chosen for the gain of the secondary homes to tourism sector in the country. The main concern of the study is to develop an urban design project for conversion of the secondary homes in the area for touristic purposes, and to solve a physical planning problem by the help of these urban design concerns. Another concern of the study is to examine the methods and models to gain the secondary homes the national torism sector and economy.